Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir hakkında bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 Haz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hasan Hüseyin Korkmazgil

  Doğum 1927/Sivas/Gürün
  Ölümü 26 Şubat 1984/Ankara

  EĞİTİM HAYATI

  ÇALIŞMA HAYATI
  Mezun olduktan sonra Türkçe ve müzik öğretmeni olarak Maraş’ın Göksun ilçesine atandı. Maraş’ta başladığı öğretmenlik mesleğinden politik eylemlerde bulunması sebebiyle atıldı ve bir süreliğine tutuklu kaldı. Bu durum üzerine 1955-1960 yılları arasında memleketi Gürün’de arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı yaptı.1960 yılında İstanbul’a ardından Ankara’ya yerleşti.1961-1967 yılları arasında Metin Toker’in yayınladığı haftalık ‘’Akis’’ dergisinde çalıştı. İsmet İnönü’ye ve 27 Mayıs Darbesine verdiği destekle bilinen bu dergide çalışırken 1964, 1965 ve 1969 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Çorum ve Ankara milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. 1967 yılında yazdığı ‘’Kızılırmak’’ şiir kitabı sebebiyle Türk Ceza Kanunu’nun 142. Maddesi uyarınca tutuklandı. Kırk gün Merkez Kapalı Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra beraat etti. 25.11.1968 yılında üç yıl ağır hapis ve sürgün cezası aldı. 10.09.1969 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Mahkemesi tarafından mahkumiyet cezası kaldırıldı. 1968 yılında etkinliğini giderek kaybetmeye başlayan ‘’Forum’’ dergisinin yönetimine geçen Korkmazgil Türkiye İşçi Partisinin bakış açısıyla dergiyi yeniden canlandırmaya çalıştıysa da başarı sağlayamadı ve dergi 28 Nisan 1970’te kapandı. 1970’ten itibaren Yenigün gazetesi, Barış gazetesi, Toplum dergisi, Ankara Ekspress gazetesi, Devrimci Belediyeler dergisi gibi gazete ve dergilerde yazılar yazdı.

  AİLE HAYATI
  Hasan Hüseyin Korkmazgil evli ve iki çocuk annesi bir hayranı olan Azime Karabulut ile uzun süren mektuplaşmalar sonucu evlenmiştir. Bu evlilikten ‘’Bir oğlum olacak adı Temmuz’’ adlı şiirinde bahsi geçen Temmuz Korkmazgil adında oğlu vardır.

  SANAT HAYATI
  Şiir yazmaya ilkokulda başlayan Hasan Hüseyin Korkmazgil bu şiirlerinde Atatürk ve Erzincan depremini işledi. ‘’Ülkü’’ dergisinde şiirler yazan Kamuran Bozkırdan etkilenen Hasan Hüseyin Korkmazgil 1940’lı yıllarda yazdığı şiirlerinde ‘’Serhan’’ ismini kullandı. İlk şiiri olan ‘’Ağustos’’u 1959’da Dost dergisinde yayınladı. 1962 yılında Düşün Yayınevine gönderdiği Hiroşima isimli kitabın yayınevinde çıkan yangında yanmasına rağmen şiir kitabı dışında birçok mizahi hikaye, gezi ve çocuk kitapları yazdı. Yazdığı şiir kitaplarında Sultan Abdal, Atilla İlhan ve Nazım Hikmet Ran’ın izlerini görmek mümkün olan Korkmazgil emekli olduktan sonra Goethe Enstitüsü’ne gitti. Irak Basra Şiir festivaline de katılan Hasan Hüseyin Korkmazgil 1971yılında yazdığı Kızılkuğu şiir kitabı ile TRT kitap başarı ödülüne layık görülmüştür. Korkmazgil’in yazdığı şiirlerden beş tanesi bestenlenmiştir.

  ÖLÜMÜ
  1973 yılında emekli olan Korkmazgil 1983 yılında geçirdiği beyin kanaması sebebiyle bir yıl bitkisel hayatta yaşadı ve 26 Şubat 1984 yılında hayata gözlerini yumdu.
   
Yükleniyor...