Hastane öncesi Acil Bakımda Kullanılan İlaçlar

'Sağlık Rehberi' forumunda CalviN tarafından 29 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hastane öncesi Acil Bakımda Kullanılan İlaçlar
  Hastane öncesi Acil Bakım
  Hastane öncesi ilkyardım

  İSORDİL (5 mg)  Etken maddesi Nitrogliserin’ dir. Cardilate, Sorbide gibi ilaçların da etken maddesi nitrogliserindir.  Etkisi : Nitrogliserin, düz kasların dolayısıyla damar düz kaslarının gevşemesini sağlar. Kardiyovasküler sistemin damar düz kasları gevşeyince, vazodilatasyon meydana gelir. Bu sayede :

  1.Koroner arterlerin vazodilatasyonu nedeniyle artan kanlanma sonucunda myokardiyal oksijen gereksinimi azalacağından anjina ağrısı da azalacaktır.

  2.Vazodilatasyon nedeniyle periferde göllenme olacağından kalbe dönen kan azalacağından ventriküllerin yükü de azalacak, dolayısıyla kalbin oksijen gereksinimi azalacaktır.  Kullanılması önerilen durumlar:

  1.Angina ağrısını azaltmak için

  2.Akut myokard infarktüsünde, etkilenen infarkt alanı küçültmek için

  3.Konjestif kalp yetmezliğine bağlı pulmoner ödem için

  4.Damar yolu açarken damar bulmakta zorlanıldığında topikal (yerel) uygulanabilir.  Kullanılamayacağı durumlar:

  1.Artmış intrakranyal basınç varsa

  2.Glokom

  3.Hipovolemi

  4.Hipotansiyon (özellikle bradikardi veya taşikardi ile birlikte görülen)

  5.AMI bulgularına ilaveten epigastrik distres veya hıçkırık varsa  Yan etkileri :

  1.Geçici, zonklayıcı baş ağrısı (hatta baş ağrısı olmadığında ilacın süresinin geçmiş olduğundan bile şüphelenebilirsiniz ! )

  2.Hipotansiyon, halsizlik, baş dönmesi

  3.Ateş basmış hissi  Veriliş yolu ve dozu:

  Türkiye’de dilaltı olarak en yaygın kullanılan ilaç: isordil 5 mg dır. Ağrı geçmezse 5 dakika aralıklarla 3 kez verilebilir.

  Hastada hızla hipotansiyon gelişebilir, o nedenle hasta çok yakından izlenmeli ve hipotansiyon oluştuğunda hemen bacaklar yükseltilmelidir. Sıvı verirken hızı doktora danışılmalıdır.

  Damar yolu açmak için kullanabileceğiniz (ama şu an Türkiye’de bulunmayan) nitrogliserin merhem şeklindedir, uyguladıktan en az 5 dakika sonra damar yolu girişimi yapılmalıdır.  Dikkat: Alkollü içecek içmiş hastaya verilmez.
   
Yükleniyor...