Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 18 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar  Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar Nelerdir

  Havanın bir madde olduğunu ispatlanırsanız varlığınıda ispatlarsınız.Maddenin mutlaka kütlesi ve hacmi olacak.
  Önce bir balonun kütlesi ici boş olarak tartılırDaha sonra balon içine hava doldurulup kütlesi tartılır.Arasındaki fark havanın kütlesidir..

  Daha sonra balon içi boş olarak bir kapta bulunan sıvıya daldırılır ve taşırdığı sıvı miktarı boş balonun haçmini verir.Daha sonra balon içine hava doldurulur ve bu hali ile kaptaki sıvıya tamamen batırılır.Taşan sıvının hacmi bulunur.İki ölçüm arasındaki fark havanın haçmidir.Böylece havanın bir madde olduğunu ve varlığını ispatlarız.
  Koşarken yüzümüze çarpan şey,rüzğar eserkende meydana gelen olay havanın yer değiştirmesidir.

  Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar


  Hepsinde vardır.Toprakta bitkiler yetişiyorsa ve bitkilerinde havaya ihtiyacı varsa toprakta hava vardır.Suda da vardır fakat tam oksijen olarak bulunmaz.hava kabarcığı olarak bulunur

  Bir deney yapabilirsiniz bu deney için yarım bardak su ve bir avuç toprak hazırlayın. Suyun içine toprağı atın. Toprağı atmanızla beraber bir miktar gaz çıkışı görmüş olmanız gerekir. Toprağın içindeki hava, bitkilerin büyümesi ve toprakta yaşayan diğer canlıların solunumu yönünden önemlidir.Yine aynı şekilde suyun içinde de hava vardır. Bunu anlamak için şöyle bir deney yapabiliriz. Bir bardağı yansına kadar soğuk su ile doldurup. Su bardağını odanın bir kıyısında iki üç saat bırakalım. Bardağın iç yüzünde hava kabarcıkları toplandığını görürüz. Bu hava kabarcıkları suyun içindeki hava kabarcıklarıdır.
   
Yükleniyor...