Havuza giderken dikkat!

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Lider tarafından 14 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Havuza giderken dikkat!
  Sürekli denetlenenleri tercih edin...
  13.06.2009 12:46:25

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, dezenfekte edilmemiş havuzların hastalık yaydığını belirterek, sürekli denetlenen havuzların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

  Sönmezoğlu yaptığı yazılı açıklamada, insanların ortak kullandıkları bir alan olan havuzların hastalık bulaştırmada etkili olabileceklerini kaydetti.
  Pek çok kişinin bir arada bulunduğu havuzlarda tüm vücuttaki floraların suya geçtiğini ifade eden Sönmezoğlu, havuza giren kişilerin burun florası, deri
  üzerindeki bakteriler, genital akıntılar, idrar yolu akıntılarının havuz suyuna karışabildiğine dikkati çekti.

  Sönmezoğlu, deri üzerindeki mantarların, çok zararlı bazı bakterilerin ve yaralar üzerindeki bakterilerin havuz suyuna daha kolay bulaştığını vurguladı.
  Çocuklar ve hassas cilt yapısı olanlara bu tür bakterilerin daha çabuk zarar verebildiğine işaret eden Sönmezoğlu, bu tür vakaların denizde olmadığını,
  denizin kendi dezenfeksiyon özelliği olduğunu belirtti. Meral Sönmezoğlu, denetimin önemine dikkati çekerek, "Dezenfekte edilmemiş havuzlar hastalık yayıyor. Bu nedenle sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmeli, aksi halde havuzlardan pek çok hastalık bulaşabilir" uyarısında bulundu.

  Sönmezoğlu, Sağlık Bakanlığının, havuz sularının nasıl dezenfekte edilmesi ve klorlanması gerektiği konusunda bir yönetmelik yayımladığını
  hatırlattı. Belediyenin önerdiği klor miktarlarıyla havuzun dezenfekte edildiğine dair belgenin tesis girişinde asılı olması gerektiğini kaydeden Sönmezoğlu, bu belgenin yetkiliye sorulabileceğini bildirdi. Sönmezoğlu, bu yönetmeliğe göre, saça bone takılması, havuza girmeden önce duş alınması ve ayakların dezenfektan sudan geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

  not alıntıdır
   
 2. lem

  lem

  Cevap: Havuza giderken dikkat!

  Gerçekten önemli bir uyarı kontrolsuz havuzlar mikrop yuvasi gibi orada bulunan kişilerin ne kadar hijyen olduğunu bilemiyoruz. Seçim yaparken çok dikkatli davranmalıyız .
   
Yükleniyor...