Havuzlardaki hastalıklardan korunma yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Havuzlardaki hastalıklardan korunma yolları

  [​IMG]
  Sıcak yaz günlerinde en iyi serinleme yöntemi olarak görülen havuzlar ne yazık ki hastalıklara davetiye çıkartabiliyor. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bu riskler iki kat fazla görülebiliyor.

  Havuzun ne kadar iyi dezenfekte edildiği iddia edilse bile maalesef çok temiz havuzlarda bile hastalık riski mevcut. Havuz suyuna karışan mikroorganizmalar dezenfeksiyona karşı bir kaç güne kadar canlılığını sürdürebiliyor. Havuzda su yutulması ile birlikte duyarlı kimselerde hastalığa neden olabiliyor.

  Havuz yoluyla bulaşabilen hastalıkların başında rota virüsü, hepatit A, salmonella, E coli gibi hastalıklar gelmektedir. Bunun yanısıra kıl kurdu gibi bağırsak parazitleri de yine havuz yoluyla bulaşabilmektedir.

  Sizde yada çocuğunuzda havuz sonrası kusma ve ateş şikayetleri yaşanıyor sonrasında ise ishal ve karın ağrısı görülüyor ise korkulan başa gelmiş demektir. Bu durumda bir doktora görünmek ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda bir tedavi yöntemi takip etmenizde fayda var.

  Yine bu dönemde sıvı tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. Taze sıkılmış havuç suyu, evde yapacağınız taze ayran, şekersiz ve sade sodalar bu dönemde sık sık tüketmeniz gereken sıvı gıdalar arasındadır.

  Bu içecekleri tüketirken yarım saat ara vermeye dikkat edin. Kusma var ise çok ağır gıdalardan uzak durmanız gerekecektir.

  Peki havuzlarda görülen bu tehlikelerden nasıl korunabilirsiniz? Düzenli ve yeterli dezenfekte edilmeyen havuzlara kesinlikle girmeyin. Havuzda su yutmamaya dikkat edin, çocuklarınızı bu konuda ısrarla uyarın. Havuza girerken gerekli önlemleri alın, saçlara bone takmak, kulak tıkacı, deniz gözlüğü kullanmak gibi…
   
Yükleniyor...