Hawaii alfabesinde kaç harf bulunur?

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 28 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hawaii alfabesinde 12 harf bulunur.
  a, e, i, o, u, h, k, l, m, n, p ve w'den olusan 12 harfli alfabe.

  Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce'nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

  Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice'nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

  Bu yazı aynı Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin Kane'ohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawai'i de, son iki "i" arasında duraksanır.

  Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha(merhaba) ve mahalo(teşekkürler)'dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Tem 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hawaii alfabesinde kaç
 1. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  932
 2. Elfida
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  5,786