Hayatta Başımıza Gelenlerin Sebebi Bizden mi Kaynaklanıyor

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 29 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Hayatta Başımıza Gelenlerin Sebebi Kendimizden mi Kaynaklanıyor  Hep merak etmişimdir başımıza gelen şeyler kendimizden mi gelir yoksa Allahu teala tarafından alnımıza yazılan kaderimizimi yaşarız.Kadere iman islamın 5 şartındna biridir.İmanın altıncı şartı, kadere, hayır ve şerrin Allahü teâlâdan olduğuna imandır. Amentü’deki, Ve bil kaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teala ifadesi, kaderin, hayır ve şerlerin hepsinin Allahü tealadan olduğuna iman etmeyi bildirmektedir.

  İnsanların yaptıkları kendileri ile alakalıdır.Kader ise bu yaptıklarını kapsar.olumlu yapsın olumsuz yapsın.Ama bu benim kaderimde varmış,ben ne yapayım demekte doğru değildir.İnsan akli idaresi ile fiiller işler bu onun kaderidir.

  Başa her gelen musibette o kişinin mertebesinin artması manasında değildir.İnsan haline bakar çok günahkar,gaflet içinde yaşıyor,ona gelen musubet kendi ahmaklığındandır.Manevi hal olarakta bazı insanlar bu gibi duruma düşebilirler bu da imtihandır onlar için ama aradaki farka dikkat etmek gerekmektedir.

  kadere-iman-nedir-.jpg
   
Yükleniyor...