Hayvanlarda büyüme ve gelişme

'Teknoloji' forumunda prensesler tarafından 15 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Her canlı doğar, gelişir, büyür, ürer ve ölür. Bu sürece canlıların hayat döngüsü denir. Hayat döngüsü tüm canlılar ortak olsada hayvanlar çoğalma şekilleri ve yavru bakımı açısından farklılıklar gösterir.

  Balıklar yumurtayla çoğalıp yavrularına bakım göstermezler. Ancak memeliler yavrularını doğuran ve yavrularına bakan canlılardır.

  Bazı canlılar doğduğu zaman atalarına benzemez. Doğduktan sonra bazı değişimler gösterir ve ondan sonra atalarına benzemeye başlar. Bu değişime başkalaşım denir. Başkalaşıma en iyi örnek kurbağa ve ipekböceğinde görülür. Kurbağaların yavruları yumurtadan çıktıkları zaman atalarına benzemezler. Kurbağa yavrularının başkalaşımdan önce suya uyum sağlamaya yardımcı bazı özellikler taşır.

  Suda dünyaya gelen kurbağa yavrusunun uzun bir kuyruğu ve yüzgeçleri vardır. Başkalaşımdan sonra kuyruk kısalır, akciğerler gelişir ve karada yaşamaya uygun bir canlı haline gelir.

  Hayvanların türü ve cinsi farklı olsada embriyoları ve gelişmeleri başlangıçta birbirine benzer. sonrasında ise her türün farklı özellikleri ortaya çıkar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Ara 2012
Yükleniyor...