Hediye verirken nelere dikkat etmeliyiz

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Demet tarafından 26 Oca 2016 tarihinde açılan konu

 1. Hediye verirken nelere dikkat edilmeli

  Hediye verirken niyetimizi halis olmasına gayret göstermeli, riya, gösterişli ve karşılık beklentisi içinde olmamalıyız. Hediyemizin manken imkanlarımız ölçüsünde olmasına özen göstermeli, bütçemizi zorlamamalıyız. Çünkü hediyeleşme de maksat hatırlamak ve hatırlanmaktır. Bu nedenle sınırlarımızı zorlamaya ve kendimizi sıkıntıya sokmaya gerek yoktur.
  hediye.

  -Hediye vermek için düğün, bayram gibi özel günleri vesile kılabiliriz; fakat en güzeli gönlümüzden geçtiği an hayır yapmak ve sevdiklerimizi tatlı sürprizlerle sevindirmektir.

  -Hediye vereceğimiz kimsenin yaşı, mevki, işi, zevkleri bir hediye götürme nedenimiz hediye tercihinde önemlidir ve değerlendirmeye alınmalıdır. Şeker haftasına çikolata veya tatlı götürmek uygun olmaz; onun durumuna göre, sevdiği yiyecekleri tercih edebiliriz.

  -Yemekli davetlere genellikle tatlı, çiçek, çikolata tür hediyeler götürülür. Çiçekleri hanımlar taşır ve evdeki hanım yahut genç kızlara takdim eder.

  -Kendimize layık görmediniz bir şeyi başkasına götürmememiz gerekiyor.

  -Yaşlı kişilere yiyecek türü yerine iç giyim, havlu, gömlek, elbise veya ihtiyaç duydukları başka bir şey günü hediyeyi getirebilirsiniz.

  -Evlenecek kişiye hediye götürmeden önce gelin kızın annesinden ihtiyaçlarını sormak yada kültürümüzde yardımlaşma veya dayanışmanın güzelliklerindendir.

  -Hediyemizi sunmak da almak kadar önemlidir. Hediye doğrudan sahibine verilmeli, sunarken kibirden sakınınmalıdır. Gayet mütevazi ve sevecen olarak sunmak daha erdemli bir davranıştır.


  Hediye kabul ederken…

  -Bizi hediye veren kimseyi sevindirmeli, ona hediyesinden dolayı mutlu olduğumuzu göstermeliyiz. Sonradan memnuniyeti, telefonla veya diğer iletişim araçlarıyla tekrar dile getirmek de hediye veren kişiye mutlu eder.

  -Zaruri bir durum olmadıkça hediyeyi reddetmemeli, küçük büyük demeden kabul etmeliyiz. "Allah Resul'ü, eğer Paça veya kürek eti yemeğe davet edilsem, derhal giderim. Şayet bana kürek veya paça hediye edilse, hemen kabul ederim" Buhari,Nikah 74 Müslim,Nikah 16 hadisiyle hediye ayrımına gitmeye işaret etmiştir. Zira Araplarda kürek eti çok makbul bir ikram iken paça etine değer vermezlerdi.

  "Mallarının mülkünü ver de bir gönül al al da o gönül, mezarda, o kapkara gecede ışık versin sana"
  Mevlana
   
Yükleniyor...