Hemşireler Haftası

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Blue tarafından 24 Mar 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hemşireler Haftası
  Hemşireler Haftası (12- 18 Mayıs)


  [​IMG]


  Tarihi çok eski olan hemşirelik mesleği; Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Romada ilk çağlarda bugünkü biçimde olmasa bile yapılmaktaydı.

  Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (Florans Naytingel) olup, ilk hemşirelik okulunu da 1962 yılında Londrada açmıştır.

  Ülkemizde ilk olarak "Hilal-i Ahmer Cemiyeti" (Kızılay) 1911 yılında hemşirelik kursları açmıştır. Bu kursları bitiren hemşireler; 1912–1914 Balkan Savaşları ile 1914–1918 Birinci Dünya Savaşında hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Cumhuriyet sonrası ilk Hemşirelik Okulu İstanbulda açıldı.

  Bunu 1939 yılında Ankarada açılan Askeri Hemşirelik Okulu izledi.

  1943te Verem Savaş Derneği, 1946da Sağlık Bakanlığı İstanbulda birer Hemşirelik Okulu açtılar. Daha sonra diğer illerde bu tip okullar açıldı. Bu okullar ortaokul düzeyinde üç yıl, lise düzeyinde dört yıl eğitim vermekteydi. Günümüzde 4 yıllık Sağlık Kolejlerine dönüştürülmüşlerdir. Kolej ve lise mezunlarına eğitim veren 4 yıllık Yüksek Hemşirelik Okulları da halen faaliyettedir. Bu okullardan en ünlüsü İstanbuldaki Florance Nightingale Yüksek Hemşirelik Okuludur. Çeşitli üniversitelere bağlı hemşirelik okulları da vardır.

  12 Mayısta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale doğduğu için, ona izafeten "Hemşirelik Haftası"nın başlangıç günü olmuştur.
  12–18 Mayıs tarihleri arasında başta hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale (1820–1910)in özverili, sevecen, gece ve gündüz hizmetleri saygıyla anlatılırken, hemşirelik mesleğinin de kutsallığını vurgulamak gerekir.
   
Yükleniyor...