Hentbolda Kullanılan Terimler

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 13 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hentbolda Kullanılan Terimler nedir


  Hentbolda Terimler

  Türkiye’de hentbol, ilk defa 1927 yılında İstanbul’da oynanmıştır. 1942 yılında İstanbul’da bölge turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye çapında ilk ulusal turnuva 1945 yılında düzenlenmiştir. Toplam 4 takımın katıldığı bu turnuvayı Kara Harp Okulu takımı kazanmıştır. Türkiye'de hentbol federasyonu 1976 yılında kurulmuş, Deplasmanlı Hentbol Ligi ise 1982-83 sezonunda 12 takımın katılımıyla oluşturulmuştur. Kadınlarda ise Türkiye Ligi, 1986-87'de başlamıştır.

  İşte Hentbolda Kullanılan Bazı Terimler ve Anlamları


  Hentbolde Öne Çıkma

  Karşı takım oyuncusunun gol denemesini engellemek için savunma*dan oyuncunun öne çıkması.

  Hentbolde Piston Hareketi

  Oyuncu hücumdayken topu öne doğru hareket içerisinde alır ya içeriye dalar ya da pas verir. Buna hentbolde piston hareketi denir.

  Hentbolde Sıçrayarak Atış

  Sağ elini kullanan oyuncu, atış yönüne doğru üçlü ritim içinde (sağ-sol-sağ) koşar. Sıçrama sol ayakla baş*lar. Bu anda vücudun ağırlık mer*kezi sıçra*ma ayağının üzerindedir. Gövdenin üst kısmı öne doğru bükülü, atışı uygulayan kolun omzu hafif geriye döndürülmüştür. Kuvvetli sıçrama son*rası gövdenin üst kısmı doğrultulur. Önceden bükülmüş olan bacak dengeyi ve sağlamlığı korumak için açılır. Temel atışta olduğu gibi kolun ve omzun geri*ye doğru alınmasıyla atış için gerekli olan yay gerilimi alınır. Sıçramanın en yüksek noktasında kuvvetli bir savurma hareketi ile top hedefe doğru gönderilir. Atışı uygulayan oyuncu sıçrama ayağı*nın üzerine düşer ve oyuna devam eder.

  Hentbolde Sıçrayarak Pas

  Bu pas şeklinde top, sıçrayarak atış uygulamak mümkün olmadığı zaman pas şeklinde eş oyuncuya aktarılır. Hentbolün en çok uygulanan paslarından biridir.

  Hentbolde Tek El Yerden Pas

  Kale çizgisi oyuncularına oyun pozisyonları*na göre top aktarabilmek için kullanılan etkili bir pas şeklidir. Diğer pozisyonlar*da da uygulanabilir.

  Hentbolde Tip Yapma

  Bir oyuncunun topu bir kere yere vurup tutması

  Hentbolde Top Sürme

  Top sürme hareket halindeyken, topun oyun kural*ları çerçevesinde bir elle yere vurdurularak götürülme-sidir. Top sürerken el değiştirilebilir. Eğer top bir veya iki elle tutulmuş ise kurallara göre top sürme bitmiştir.

  Hentbolde Üç: Üç (3: 3) Bölge Savunması
  Oyunculardan üç tanesinin savunma çizgisi üzerinde, diğer üç tanesinin ise hafif önde yaptığı bölge savunma türü...

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/hentbolresmi-27659.jpg]hentbolresmi-27659[/IMGALT]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nis 2013
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hentbolda Kullanılan Terimler
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,435
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,224
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,273
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  8,953
 5. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  11,326