Hepatit_B

'Sağlık Rehberi' forumunda m.yakamoz tarafından 3 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hepatit B’nin Nedenleri, Semptomları ve Tedavisi

  Hepatit B dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Hepatit B virüsü, kişiden kişiye kan yoluyla, cinsel yolla ve anneden bebeğe bulaşabilen, karaciğeri enfekte eden bir virüstür. Hepatit B enfeksiyonları kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılır. Akut hepatit B, birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve enfeksiyonu kapan kişi sonunda iyileşebilir. Kronik hepatit B, karaciğer kanseri de dahil, ciddi karaciğer hastalıklarına yol açan ve ömür boyu sürebilen bir hastalıktır.

  Virüs ile enfekte olmadığınız sürece, hepatit B’yi önlemek mümkündür. Eğer virüsü taşıyorsanız, mevcut hepatit B tedavileri bulunmaktadır.

  Tanımları

  AIDS: Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu. AIDS, insan bağışıklık eksikliği virüsü (HIV) denilen bir enfeksiyon tarafından oluşur. Bu virüs bir insandan diğerine korunmasız cinsel ilişki ve iğne paylaşımı sonucunda kan ve vücut sıvıları yoluyla geçer.

  Akut Hepatit B: Hepatit B hastası insanların yüzde 90’ı akut enfeksiyon taşımaktadır. Bu hastaların çoğu, kendiliğinden kalıcı bir sağlık problemi yaşamadan iyileşir.

  Anti-viraller: Bu ilaçlar kronik hepatit B için mevcut olan tedavi yöntemlerinden biridir; hepatit B virüsünün kendisini yenileyerek çoğalmasını minimize eder.

  Hepatit B kan testi: Doktorunuz sizden az miktarda kan alarak hepatit B virüsü için taramadan geçirecektir.

  Vücut Sıvıları: Bunlar bir insandan diğerine cinsel ilişki, iğne paylaşımı ya da kişisel eşyaların ortak kullanımı yoluyla geçebilecek sıvılardır. Vücut sıvılarına meni, vajinal akıntılar ve salya da dahildir.

  Kronik Hepatit B: Hepatit B bulaşan insanların yüzde 10’u virüsten kronik olarak etkilenirler. Bu, virüsü hayatları boyunca taşıyabilecekleri anlamına gelmektedir. Tedavi edilmeyen kronik hepatit B ciddi bir karaciğer rahatsızlığına dönebilir.

  Hepatit A: Hepatit A, hepatit A virüsünün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Genellikle enfeksiyonlu bir insanın dışkısıyla temas edilmesi yoluyla bulaşır. Bu, tuvalet sonrası ellerin yıkanmaması alışkanlığından kaynaklanabilir.

  Hepatit B: Hepatit B, hepatit B virüsüyle oluşur ve dünyada en çok rastlanılan bulaşıcı hastalıklardan biridir. Bu hastalık, bir insandan diğerine kan ve vücut sıvıları yoluyla geçer

  Hepatit C: Hepatit C’ye, hepatit C virüsü neden olur. Genellikle kan nakli yoluyla yayılır. Çoğu ülkede bağışlanan kanlar bir başkasına verilmeden önce virüs taramasından geçirilmektedir.

  Hepatit D: Hepatit D’ye, hepatit D virüsü neden olur. Hepatit D virüsünün varolmak için hepatit B’ye ihtiyacı vardır. Bazen hepatit B taşıyan insanlara hepatit D de bulaşır çünkü ikisi de kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşmaktadır.

  Hepatit E: Hepatit E’ye, hepatit E virüsü neden olur. Hepatit A virüsüyle benzer olarak bu da enfeksiyonlu bir insanın dışkısıyla temas edilmesi halinde bulaşmaktadır

  Hepatit G: Hepatit G hakkında pek fazla şey bilinmemektedir, herhangi bir hastalığa neden olup olmadığı konusunda bile kesin bir bilgi yoktur. Kan nakli yoluyla, kirli kanın vücuda girmesi bu virüse neden olabilir.

  HIV: HIV insan bağışıklık eksikliği virüsü demektir. Bu AIDS’e neden olan virüstür. Bu virüs bir insandan diğerine enfeksiyonlu kan ve vücut sıvıları yoluyla geçer.

  Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir ve enfeksiyonlarla savaşır.

  Interferonlar: Interferonlar, kronik hepatit B tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur. Hepatit B virüsüyle savaşmak için bağışıklık sistemini destekleyerek etklerini gösterirler.

  Damar yolu: Damar yoluyla tedavi ya da IV tedavisi ilaçların ya da sıvıların insanlara doğrudan damara enjekte edilmesidir.

  Karaciğer: Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Karaciğer yağları,şekerleri,vitaminleri ve vücudumuzun çalışması için gerekli olan diğer besinleri depolar. Ayrıca vücudumuzun toksinlerden ve enfeksiyonlardan kurtulmasına da yardımcı olur.

  Karaciğer Rahatsızlığı: Bu terim karaciğerin düzgün çalışmamasına ve fonksiyonunu yitirmesine neden olan pek çok hastalık ve rahatsızlık için kullanılır.

  Karaciğer Nakli: Karaciğer nakli, sağlıklı karaciğerin hastalıklı olanın yerine konulmasıdir.

  Hepatit B Belirtileri: Belirtiler yorgunluk, mide bulantısı, karın ağrıları ve kilo kaybı olabilir. Ayrıca açlık hissetmemek ya da eklem ağrıları da olabilir. Bazı insanlarda cilt ve gözlerde sarılık olabilir. Kişinin idrarı koyu renk olabilir ve kabızlık sorunu yaşayabilir. Hepatit B taşıyan insanların sadece yüzde 30’u bu belirtilerle karşılaşmaktadır.

  Hepatit B aşısı: Hepatit B’yi önlemek için aşılar mevcuttur. Bu aşılar ülkemizde mevcuttur. Bu aşılar eğer virüsten zaten etkilenmişseniz size yardımcı olamaz.

  Hepatit B İlaçları: Kronik Hepatit B hastası kişiler için iki çeşit ilaç bulunmaktadır: anti-viraller ve interferonlar. Anti-viraller virüsün ilerlemesini ya da yayılmasını önleyerek etkisini göstermektedir. Interferonlar, vücudun enfeksiyonla savaşması için bağışıklık sistemini destekleyerek etkisini göstermektedir.

  Direnç: Direnç, virüsün ilaçlara karşı bağışıklık göstererek ilacın etkisini yitirmesi sonucu oluşur.

  Toksinler: Bunlar vücudun ürettiği zehirlerdir. Toksinler hastalığa neden olabilir.

  Korunmasız Cinsel İlişki: Korunmasız cinsel ilişki, prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girmektir. Prezervatif, enfeksiyonun bulaşmasını engellemeye yardımcı olur.

  Virüs: Virüs, görülemeyecek kadar küçük, bulaşıcı mikroplardır. Vücut hücrelerinde yayılır, hastalığa yol açar.

  Virüs Yüklemesi: Virüs yüklemesi, kandaki virüs miktarıdır. Daha az miktardaki virüs ciddi bir karaciğer rahatsızlığı için daha az risk anlamına gelmektedir.