Her şey bu dünyadan mı ibaret?

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 13 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Her şey bu dünyadan mı ibaret?

  Fakat sekülarizm, sadece bir “dünya felsefesi değil. O aynı zamanda “dünyevî bir felsefe. Yani gerçeği ve hakikati dünyevî bir bakış açısıyla tanımlamaya çalışan bir ideoloji. Bu yüzden bize “Her şey bu dünyada. Ne arıyorsan, onu da bu dünyada bulabilirsin. diyor. Dinden sanata, ahlâktan felsefeye, maneviyattan bilime, kimlikten medeniyete aradığın her ne varsa hepsi bu dünyanın içinde, diyor.

  Ve ekliyor: Dünyada akıp giden güzel, hatta mükemmel bir hayat var. Orada herkese, her tür insana, her çeşit ruha hitap eden şeyler var. Kişisel huzuru, mutluluğu, kemali bu hayatın akışında aramalısın. Onun dışında, kavranması zor, elle tutulup gözle görülmeyen bir takım metafizik inançlara ihtiyacın yok. Aradığın her şey burada var.

  Modern sekülarizm, modern kapitalizmle ittifak etmiş durumda. Bunun ortaya çıkardığı dünya hayatı algısı o kadar derinlere işliyor ki, inancı kuvvetli olan insanlar dahi bunun etkisinde kalabiliyor. İnancın özel bir iş olduğu, kul ile Allah arasında kalması gerektiği, din ile dünya işlerinin birbirinden farklı olduğu, insanın dünyadan nasibini alması gerektiği... sıkça duyduğumuz laflar.

  Asıl dikkat gerektiren husus şu: Modern seküler yaşam biçimi, insanların önüne dinden, ahlâktan ve ahiret hayatından daha cazip, daha “somut, daha “gerçekçi kısacası daha “yakın hedefler koyuyor: Bilim, teknoloji, para, makam, mevki, kariyer sahibi olmak, başarılı olmak, dünya şampiyonu olmak, vs. vs... Uhrevî meseleler uzak ve ulaşılamaz konular iken “bu dünyada bir şeyler yapmak, “bir yerlere gelmek asıl hedef haline geliyor. Bunlar için mücadele ettiğimizde insan oluşumuzun gayesine ulaşmış kabul ediliyoruz. Dünya hayatının belirlediği standartlara göre hareket etmek, mutlu, huzurlu ve başarılı olmak için yeterli görülüyor.

  semerkand dergisi
   
Yükleniyor...