Hesap Makinesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 15 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. İskoçyalı John Napier çarpma – bölme ve toplama – çıkarma arasında bağlantılar kurdu. Kurduğu bu bağlantılar mekanik hesap yapma makinalarının temelini attı.

  Uzun yıllar boyunca insanlar hesap makinasını Blaise Pascalın icat ettiğini düşündüler. Aslında ilk icadı onun yapmadığı, ondan 18 yıl önce hesap yapan bir saat icad eden Wilhelm Schickardın yaptığı ortaya çıktı. Alman tarihçi Franz Hammer tarafından bu konuda pekçok belge bulundu. Schickardın icadı daha önce bulunmasına karşın Pascalın icadından daha gelişmiş özelliklere sahipti. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini aynı anda yapabiliyordu.1957 yılında belgeler ortaya çıkarıldı ve hesap makinasının gerçek mucidi olarak Schickard tarihe adını yazdırdı..

  1820 yılınca Charles Xavier Thomas de Colmar Fransada ilk ticari hesap makinasını üretti. Günümüzde kullanılan hesap makinaları o zamanlar kullanılanlardan çok farklıdır. Mekanik sistemler yerine günümüzde mikroişlemcili hesaplayıcılar kullanılıyor.Mikroişlemcinin mucidi olan Jack Kilby bu işlemcileri kullanarak elektronik hesap makinalarını piyasaya sürdü. 1967 yılında ise birkaç arkadaşı ile birlikte ilk portatif hesap makinasını tanıttılar. Kilby ve Japon firması olan Canon 3 yıl sonra ilk ticari cebe sığan hesap makinalarını piyasaya sürdüler. Cebe sığacak kadar küçük olan bu cihazlara Pocketronic ismini vermişlerdi.

  Clive Sinclair İngilterede 1972 yılında Sinclair Executive adında bir hesap makinası icat etti. Pocketronicten daha küçük ebatlardaydı. Bazıları ilk cebe sığan hesap makinası olarak bunu kabul ediyorlar. İki cihaz arasında teknik farklılıklar vardı. Sinclair sonuçları LED bir ekranda gösteriyordu ancak Pocketronic ısıya duyarlı kağıda yansıtıyordu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2012
 2. Cevap: Hesap Makinesi

  Bu tarih işinde aslında bilmediğimiz ve özellikle değiştirililen o kadar çok konu var ki ... Siz mikrobu ilk gez avrupalıların keşfettiğini mi sanıyorsunuz ?
   
 3. Cevap: Hesap Makinesi

  yooo sanmıyoruz pardus
   
Yükleniyor...