Hicri Yılbaşı Önemi ve Fazileti

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Hicri Yılbaşı Önemi ve Fazileti

  [​IMG]
  Muharrem ayının girdiği ilk gün Hicri yılbaşı günüdür.Bu Mübarek gün müslüman aleminin yeni yılının ilk günüdür.

  Bugün okunacak duanın müminleri bir yıl boyunca belalardan koruyacağı murad edilir. Muharrem ayı yani Hicri yılbaşı Zilkade, Zilhicce ve Receb’le beraber Kur’anı kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir.

  Peygamber efendimiz Muhammed s.a.v miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul evvel ayının on ikinci Pazartesi gününün sabahında Mekke’de doğmuştur. Peygamber Efendimiz 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir.

  20 Eylül Pazartesi günü,Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri yılbaşı olmuştur.Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.Muharrem ayı içerisinde bol bol ibadet etmeli namaz kaza namazları kılmalı.Ayrıca bu ay içerisinde aşure yapmalı.Oruç tutulmalı bu gibi ibadetleri yapmak bu ay içeriisnde büyük sevaplardandır.
   
Yükleniyor...