Hıdrellez nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 29 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hıdrellez ne demektir
  Hıdrellez anlamı
  Hıdrellez hakkında bilgi

  Hıdrellez; Müslüman Türk inanışlarında Hızır ile İlyas peygamberlerin buluşup baharı müjdeledikleri gün anlamındadır.
  Çok eski törelerin birleşmesi ile doğdu. Yunan/ Kıbrıs söylencesinde Aphroditenin öldürülen sevgilisi Adonisin baharla dirilişini anımsatır. Gılgamış gibi eski Sümer -Mezopotamya mitolojilerinde Hızır, İlyas ve Hıdrellezin öncüsü olan motifler yer alır.
  Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar farklı biçimlerde bu çok eski geleneği sürdürmektedir.
  Yahudilerin Elyas efsanesine göre İsrailoğullarının İlyas peygamberi kötü karşılaması, onun da ülkeyi terketmesi kuraklığa yol açar.
  Bu arada ölümsüzlük suyu Ab-ı hayattan içen İlyas peygamber sonsuzca yaşayan Hızır olur. Hıristiyanlarda ise Adonisin yeniden doğuşuna denk getirilen İsanın Dirilişi (Paskalya) ile 23 Nisandaki Yeşil Jori Yortusu bu ortak geleneğe bağlıdır. Bu yortuda bereketi simgeleyen Aziz George, Hızır gibi karşılanır.

  Müslüman Türklerin kutladığı Hıdrellez günü eski Anadolu-Yunan söylenceleri, Bizans Hıristiyan yortuları, Yahudi ve İslam inanışları gibi çok değişik kaynaklardan beslenmektedir. 6 Mayıs günü Hızır ile llyas peygamber buluşur. Hıdrellez sözü de iki kutsal kişinin adının birleşmesinden oluşur. Onlar bir araya gelince bahar ve bereket de yeryüzüne gelir. Anadolu ve Trakyada bahar bayramları yapılır. Kırlarda eğlenceye gidilir; çiçeklerden taçlar takılır; ev sahibi olmak dileğiyle gül fidanının dibine çakıl taşlarıyla evcik kurulur. Hızır baba yeşili simgeler ve çiçeklerden bir cüppeyle tasarlanır, insanlar da ona uygun renkli giysiler giyer. Ateş yakıp çevresinde danseder ve üzerinden atlarlar. Baharın gelişini ve Hızırı öven maniler söylenir. İran, Beluci, Afgan vb. kimi yakın doğu toplumlarında 21 Martta benzer biçimlerde kutlanan Nevruz da hıdrellez geleneğinin bir parçasıdır.
  kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi
   
Yükleniyor...