hint bülbülü

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. benim 2 gün öncesine kadar bir erkek bir dişi hint bülbülüm vardı.ancak erkek sandığım kuş öldü.burda okuduğuma göre dişiymiş.ancak tüyleri kabarık ve karnı şiş bir halde öldü.ayrıca kuyruğunun altından çöpe benzer birşey sarkıyordu.acaba hamilemiydi veya erkeğin yanına tekrar bir dişi alırsam hemen yumurtlarlarmı

  Cevap: hint bülbülü

  1-Hint Bülbülleri yılın hangi zamanı üremektedirler?

  Hint Bülbülleri yılın her vakti üreyebilirler,kanaryalar gibi üreme sezonları yoktur,formda olan bir çift uygun bir ortamda yuvalı bir kafese konulunca yuva örmeye başlarlar ve kısa zaman içinde dişi yumurta bırakır. Ancak vahşi doğada sadece yağmurlar bitip,taze otlar çıkmaya başlayınca ürerler,o yüzden kuşlarınızı yılda 2-3 kuluçkadan fazla üretmemek onların sağlığı içindir.

  2-Kuşlar kaç yaşında üremeye başlarlar?

  Yumurtadan çıktıktan sonra 3. ayda erişkinliğe ulaşırlar ancak mutlaka üretim için 9 ay beklemeniz her zaman tavsiye edilmektedir.

  3-Hint Bülbülleri tek esli midirler?

  Bir kafes içinde tutulan bir çok çift birbirleri ile esleşebilirler,çiftleri ayırmamızdaki neden,diğer kuşların yuvalara müdahalesinin engellenmesi ve yavruların hangi eşlerden çıktığını kontrol etmek içindir.

  4-Kafeste sürekli yuvanın asılı durması gerekli midir?

  Yabani hayatta zebralar olumsuz koşullardan korunmak için yuvalarını kullanırlar,uyuma, dinlenme ve üreme amaçlı yuvaları vardır. Ancak kafesteki bir kuş taktığınız yuvada hem uyuyacak hem de üreyecektir. KUŞLARIN SÜREKLİ VE ARDI ARDINA ÜREMELERİNE İZİN VERMEK ONLARIN ZARARINADIR VE ÖMÜRLERİNİ KISALTMAKTADIR:

  Bu kuşların soylarını devam ettirmek için ölümüne üredikleri lütfen aklımızdan çıkarmayalım,o yüzden yıldaki maksimum kuluçka sayısı üçtür ve bundan sonra yuva kafesten alınmalıdır.Sürekli üreme peşimde olan çiftleri ayırın yada kuşlarınıza protein seviyesi düşük sade yem verin.

  5-Bir çok yavru ürettim,şimdi bu yavrularla ne yapacağım?

  Lütfen kuşlarınızı vereceğiniz uygun yerler yoksa onları sürekli üretmeyin,dostlarınıza sevdiklerinize yada GÜVENDİĞİNİZ bir evcil hayvan mağazasına verebilirsiniz,aksi halde kafesteki kalabalık ortamlar kavgalara ve hastalıklara davetiye çıkarır.

  6-Neden kuşlarım üremiyor?

  Bunun birçok nedeni vardır ancak en fazla rastlanan nedeni kuşların durumunun üremeye müsait olmayışıdır,bunun üstesinden gelebilmek için kuşlara sakin bir ortam,bol kalsiyum,protein ve yeşil bitkiler içeren bir diyet sunmalısınız.

  DİĞER BİR HUSUS TA KUŞLARIN AYDINLIK ORTAMDA TUTULMASIDIR.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...