Hipertansiyon Nasıl Düşürülür?

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 28 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Günde en az 7 saat uyumak ve vücudun iyice dinlenmesini sağlamak hipertansiyonu düşürmek için yapabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. İyi bir gece uykusu bazı küçük rahatsızlıkların kendiliğinden tedavi edilmesi için en ideal yoldur.

  Günlük tuz alımını kontrol altına almak yüksek kan basıncını düşürmek için önemlidir. Yemekleri servis edildiği gibi daha fazla tuz eklemeden tüketebilirsiniz. Günlük hafif egzersizler, meyve ve sebzeler, süt ürünleri hipertansiyon şikayetlerine iyi gelmektedir.

  Bademin kan dolaşımını düzenlediği bilinmektedir. Bu yüzden günde bir avuç baden yemeniz tansiyonun düşmesine yardımcı olacaktır. Orta hızda yürüyüşler, bisiklete binmek, yüzme gibi sporları düzenli olarak yaparsanız yüksek tansiyon düşeceği gibi vücudunuz genel sağlığı açısından da faydasını göreceksiniz. Bu egzersizler kardiyo şeklinde ağır bir programda yapılmamalı ve günde yarım saati geçmemelidir.

  Kendinize bir tansiyon aleti alarak ya da eczanelerde sürekli tansiyon ölçümü yapmalı ve tedbirlerinizi durumunuza göre sıkılaştırmalısınız. Hipertansiyonu beslenmenize dikkat etmenize, düzenli olarak egzersiz yapmanıza rağmen düşüremiyorsanız profesyonel tedavi yöntemleri için bir doktora görünmelisiniz.

  Kötü beslenme ve hareketsizlik dışında hipertansiyonun nedenleri arasında streste sayılmaktadır. Stresi kontrol altına almak için bazı rahatlama tekniklerini kullanmanız, yoga ve meditasyon yapmanız ya da stresinizi azaltacak çeşitli aktivitelere katılmanız tansiyonu düşürmek için kullanabileceğiniz yollardır.

  Balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri ve koenzim 10 yüksek tansiyonu düşürmek için etkilidir. Yüksek tansiyon şikayetiniz varsa haftada en az iki öğün balık yemeniz tavsiye edilir. Tuna, somon gibi diğerlerine oranla daha yağlı balıklardan yiyebilirsiniz.

  Daha öncede belirttiğimiz gibi sağlığa özen gösterilmeyen hayat tarzı genellikle hipertansiyon sorunlarına yol açmaktadır. Hayat tarzınızda yapacağınız düzenlemeler, daha az alkol ve sigara tüketmek, kafein içeren içeceklerden uzak durmak ve doğal besinler tüketmek zaman içinde tansiyonun dengelenmesini sağlayacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Haz 2015
Yükleniyor...