Hititlerin en belirgin özelliği nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 22 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hititlerin en belirgin özelliği özellikleri


  Hititler,yazılarını ilk defa bir kağıt parçasına yazmışlardır.

  Hititçe, bugüne kadar bilinen en eski Hint-Avrupa dilidir.
  Resmî diplomatik yazışmaları ve saray arşivleri Âsur (Akad) çivi yazısıyla yazılırken kayalardaki kabartmalar ve yazıtlar için hiyeroglif denilen yazı kullanılırdı.

  Hitit dîni çok tanrılı bir dindir; panteonun (tanrılar ailesi) içinde binlerce tanrı ve tanrıça vardır ve bunların pek çoğu diğer kavimlerin dinlerinden alınmıştır.

  Hititlerde tanrılar, tıpkı insanlar gibidir Fiziksel şekilleri insan gibi olduğu kadar rûhen de onlarla aynı olup insanlar gibi yerler, içerler, kendilerine iyi bakıldığı sürece insanlara iyilik ederler; ancak ihmâl edildikleri zaman hemen intikam almaya, insanları en acımasız yöntemlerle cezâlandırmaya hazırdırlar.

  MÖ 1274 tarihinde II Ramses ile Muvattalli arasında Kadeş önünde büyük bir meydan savaşı yapılmış ve Kadeş Antlaşması ile sonuçlanmıştır Bu antlaşmaya bağlı olarak II Ramses savaştan önce aldığı yerleri boşaltmış, Kadeş Şehri Hititlere kalmıştırKadeş antlaşmasının Hattuşaşda bulunan çivi yazılı tabletinin büyütülmüş kopyası New Yorkta Birleşmiş Milletler Binasında asılıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...