Hızır orucu ne zaman

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 30 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. hızır orucu ne zaman 2010, hızır orucu ne zaman başlıyor, hızır orucu ne zaman tutulur 2010

  Hızır orucu ne zaman?

  Hızır orucunun ne zaman olduğuna dair net kaynaklar yoktu, fakat Alevi İslâm Din Hizmetleri Başkanlığının uzun araştırmalarından sonra, bu konudaki kaynaklara ulaşılmıştır.Tabiki burada en temel kaynak Kurandır. (Bakara suresi, 203 ayeti)

  Sayılı günlerde Allahı zikredin. Kuranın tevilini yapanlar, bu sayılı günlerin zilhicce ayı olduğu ve o ayın da Şubat ayının 13-14-15inci günlerine tekabül ettiğini belirtir. İşte Aleviler bu sayılı günlerde yani Şubatın 13-14-15 günlerinde oruç tutarlar.
  Diğer ayetlerde; İnsan suresi 7-8-9 ayetleridir. Bu ayetler şöyledir:

  Ayet 7: onlar verdikleri sözü tam bir biçimde yerine getirirler ve kötülüğü salgın olan bir günden korkarlar.

  Ayet 8: yoksula yetime ve esire, yemeği severek yedirirler.

  Ayet 9: Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da bir teşekkür de istemiyoruz der.

  Bu ayetlerin Hz. Ali Cenab-ı Murtazanın şanına geldiğini belirtirler. İmam Hasan ile İmam Hüseyin hastalanır. Ateşler içinde bir şey yiyip içmeyip baygın olarak yatarlar. Hz. Fatıma çocukların bu haline çok üzülür. Babası Hz. Muhammede gider. Ya babam, ya Allahın resulü Hasan ile Hüseyin çok hasta ateşler içinde yanıyorlar, acılarına dayanamıyorum, ne yapacağım ben, der.

  Hz. Resul bunun üzerine, kızım git niyet edin, 3 gün nezir orucu tutun der. Hz. Fatıma eve gelir, Hz. Aliye anlatır. Hz. Alide niyet ederek Hz. Fatıma ile birlikte 3 günlük oruca başlarlar. Birinci gün akşam olur, sofrayı kurarlar herkesin önünde birer parça arpa ekmeği vardır, tam yemeğe başlarlar ki kapı vurulur. Kapıyı açarlar. Karşılarına biri çıkar “ya Ali ben yoksulum ve kaç günden beri açım der, yiyeceklerinizi bana verir misiniz der. O gün ucundan birer parça kopardıkları ekmeklerini yemeyip o yoksula verirler. İkinci gün; yine oruç tutarlar akşam olduğunda aynı şey olur, sofrayı kurarlar birer lokma yedikten sonra yine kapı çalınır. Kapıyı açarlar karşılarına biri çıkar “ya Ali ben yetimim kaç günden beri açım der, o günde yiyeceklerini o yetime verirler.

  Üçüncü gün de aynı şey olur, bu defa gelen esir olduğunda, sahibinin kendisine yiyecek vermediğini söyler ve o da Hz. Aliden yiyecek ister. Hz. Ali o günde yiyeceklerini esire verir. Esir gittikten sonra tekrar kapı çalınır ve kapıyı açarlar. Bu defa gelen Hz. Resuldür, Hz. Resul eve girer, oturur, Hasan ve Hüseyini dizleri üstüne alır ve şöyle söyler “Ya Ali bu yavruların hastalığı beni de üzdü der ve sorar. “Orucunuz nasıl geçti ya Ali der. “Sana ayandır Ya Allahın Resulü Allahın rızası için 3 gün oruç tuttum, orucumuzu açarken, bir yoksul, bir yetim, birde esir geldi. Yiyeceklerimizden her gün birine verdik der. Hz. Resullullah “o gelenler kimdi? Tanıdın mı? ya Ali der. “Sana ayandır Ya Allahın Resulü der. Hz. Peygamber gelenlerin Hızır olduğunu söyler ve “sizlerin sabrını ölçtü Ya Ali der.

  Hızır orucu hakkında diğer bir konuda Hz.Nuh tufanında geçer. Hz. Nuhun gemisi tufana kapıldığında, Hz. Nuh geminin kurtulması için Hz. Hızırı çağırır ve gemi kurtulunca üç gün oruç tutacağını söyler. Hz. Nuhun gemisi tufandan kurtulur,bunun üzerine üç gün nezir orucu tutarlar. İşte Alevilerde dar günlerinde Hızır yetişsin diye, Hızır aşkına, Ehl-i Beyit aşkına, Allah rızası aşkına oruç tutarlar.

  Başka bir kaynakta (Ali Kaya-Deylemden Dersime adlı kitabında) Moğol Hükümdarı Muhammed Olcayto döneminde, Gadir hum günü resmi bayram ilan edildi. Bu bayramı Alevilerin halen yaşadığını ve bunun da Hızır orucu olduğunu belirtir.
   
Yükleniyor...