Hodan yağı faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 9 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hodan yağı nedir faydaları
  Hodan yağı nerde kullanılır

  Hodanın yaprak ve çiçekleri kurutularak çayı yapılırken tohumlarının yağı çıkarılarak natürel ilaç yapımında kullanılır.

  Hodangillerin sadece iki alt türü mevcuttur ve bunlar; Kuzey Afrika Hodanı ve Korsika Hodanı diye anılırlar. Kuzey Afrika Hodanı; Borago longifolia ve Korsika hodanı; Borago pymaea diye adlandırılırlar fakat günümüzde bu iki alt tür birbirine karışmıştır. Kültür bitkisi olarak genellikle Sırbistan Hırvatistan Bosna Romanya Bulgaristan ve Türkiyede yetiştirilmektedir. Çünkü bu ülkelerde çokça yapılan turşulara yaprakları katılmaktadır. Bu nedenle de Hıyar otu veya Turşu otu diye de anılır. Çiçeklerinin sarkık şekilde olması nedeni ile Zembil çiçeği yap*raklarının sığırdiline benzemesi nedeniyle de Sığırdili diye anılır. Yapraklarının yenmesi ile insanı neşelendirdiği bu nedenle de Neşe otu diye de anılır.

  Çiçekleri mavimsi mor mavi veya leylaki mor renkte geniş mızrak veya ortadan sonra üçgen şeklindeki beş adet taç yaprak ve ince mızrak şeklinde tüylü yeşil renkli beş adet kupa yaprak ile ortada leylaki renkli döllenme tohumlarından oluşan meyveleri 4 tohumlu tohumları oldukça küçük kahve renkli ve uç kısmında siğil gibi bir çıkıntıya sahiptir.

  Bahçenin bir köşesine ekilerek birkaç tohum ailenin bütün ihtiyacını karşılayacak oranda salata yapmak için yaprak verir.

  Mayıstan Ekime kadar yaprakları ve çiçekleri toplanarak yenebilir veya 50˚de kurutularak kaldırılır. Bitkinin çok sulu olması nedeni ile havalı ve sıcak günlerde kurutulması dahi çok zordur. Bu ne*denle suni olarak kurutulması gerekir.
   
Yükleniyor...