Horluyorsanız Dikkat!

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 26 Ağu 2011 tarihinde açılan konu


 1. Geceleri horluyorsanız ya da nefesiniz kesiliyorsa dikkat
  Horlamanın Nedenleri Neler Kilo Horlamaya Neden Olurmu?
  Horluyorsanız Dikkat!
  [​IMG]
  Yaklaşan Ramazan Bayramı için tatil planları yapılmaya başlandı. Ancak uzun yolculuk yapacakların çok dikkatli olması gerekiyor. Özellikle uyku apne sendromu yaşayan hastaların dikkat etmesi gereken noktaları, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan anlattı.

  Uyku apne sendromu yaşayanların genelde bu hastalıktan haberi olmaz, horlamaları ve bir anda horlayarak uykudan sıçramayı normal bir durum gibi görürler.

  Uyku Apne Sendromu Yaşayanlar Araç Kullanmamalı!

  Uyku apne sendromu yaşayan hastalar mümkünse araç kullanmamalı, gerekirse dönüşümlü araç kullanmalı; tek başlarına ve gece yolculuğu kesinlikle yapmamalılar. Yemekten sonra uyuklama söz konusu olacağı için, araç kullanmak özellikle bu hastalar için çok tehlikeli. Ciddi trafik kazalarına neden olabilirler.

  Uyku Apnesi Hastaları Nasıl Beslenmeli?

  Uyku apnesi hastalarının özellikle gece uykuda kalp rahatsızlıkları riskini artırmamaları için beslenmelerine özen göstermeleri; uykuya yakın saatlerde yemek yememeleri, öğünlerde ağır yemeklerden ve tatlılardan uzak durmaları gerekir. Bayram tatili yaz dönemine rastladığı için öğle saatlerinde uzun süre dışarıda bulunmak; sauna, buhar banyosu gibi sıcak ortamlara mideleri doluyken girmek, bu hastalar için pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Uyku apne sendorumu yaşayan hastalar aşırı efordan kaçınmalı, alkol tüketimine dikkat etmeli, uykuda sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih etmeli ve en önemlisi eşlerinin uyumasına izin vermek için onlara biraz süre tanımalıdır.


  KİLO TETİKLİYOR
  Nefes alamadığınızın farkına varan beyniniz sizi uykunuzdan uyandırıyor ancak çoğu kez uyandığınızı hatırlamıyorsunuz. Bu duruma genellikle şiddetli horlama şikayeti de eşlik ediyor. Gece uykunuzu iyi alamadığınız için sabahları baş ağrısıyla uyanıyor, ağzınızın kuruduğunu fark ediyorsunuz. Bir de bunlara gün boyu sürecek yorgunluk, bitkinlik ve uyku isteği ekleniyor. Bu durum ileri yaşlarda, özellikle de kilolu erkeklerde görülüyor. Sigara içenlerde yaklaşık 3 kat daha fazla oluşuyor. Yaz aylarında nefes kesilmelerinin sayısı ve süresi çoğalabiliyor. Obstructive uyku apnesi, yol açtığı diğer sağlık sorunlarıyla da size çektirmeye devam eder. Kanınızdaki oksijen seviyelerinin düşmesi geçici olarak kan basıncınızı yükseltir. Bu durumun sürekli hale gelmesi, sizi yüksek tansiyonla karşı karşıya bırakır.

  DEPRESYON NEDENİDİR
  Geceleri uyku apnesi yaşayan hastalar; gündüzleri kendilerini yorgun, sinirli ve uykulu hisseder. Bu durum iş, okul ve ev yaşamlarında dikkat kaybına, davranış sorunlarına ve hatta depresyon gibi problemlere yol açar. Geceleri şiddetli bir şekilde horluyorsanız, eşiniz ve yakınlarınız uykunuzda nefesinizin kısa süreli kesilmelere uğradığını belirtiyorsa ve gündüz kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız; vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Kilo sorunu yaşayanlar, kısa ve dar bir boyun yapısına sahip olanlar ya da solunum yolu darlığı yaşayanlar daha fazla risk altındadır. Sigara ve alkol kullanmanın da risk faktörü olduğunu hatırlatalım. Diyabet ve yüksek tansiyon hastasıysanız da, bu duruma daha yatkın olduğunuzu bilmelisiniz.
   
Yükleniyor...