hormonların saç dökülmesine etkisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 16 Tem 2008 tarihinde açılan konu

  1. Saç dökülmesinin meydana gelmesinde rol oynayan bir çok dış ve iç etkenler bulunmaktadır. Özellikle de iç etkenlerde stres saç dökülmesini ciddi oranda arttırmaktadır. Hava kirliliği, şampuanlar ve saç bakım ürünleri ise saç dökülmesini tetikleyen dış etkenlerin başında gelmektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra yapılan yeni araştırmalara göre uzmanlar hormonların saç dökülmesinde daha çok rol oynadıklarını açıkladılar. Peki, hormonlar saçları nasıl etkiliyor?


    Genellikle 20 ile 50 yaşları arasında olan kişilerin saç dökülmesinde hormonların etkisinin yüksek olduğu biliniyor. Bilhassa da erkeklik hormonu androjen saç dökülmesini en fazla tetikleyen hormondur. Son birkaç yıldır erkeklerin ciddi saç dökülmesi sorunları ile karşılaşmasının sebebinin de bu olduğu anlaşıldı. Saç dökülmesinin nedeni olarak gösterilen androjenler vücudun farklı bölgelerinde değişik şekillerde etkiler göstermekte. Koltuk altındaki kılların büyümesine yol açarken, saçların ise dökülmesine sebep olabiliyor.
    Güçlü saç tellerine sahipken androjen hormonu bir anda saç kökünün işlevini olumsuz etkileyerek ince telli ve dökülen saçlar meydana getirmekte. Androjen hormonunun fazla salgılanması saçlarda olumsuz etkilere neden olmakta. Kadınlarda da görülen saç dökülmesinin sebebi arasında yine bu hormon rol oynayabilmekte. Erkeklik hormonu androjen kadın vücudunda da az miktarda bulunmaktadır. Ancak gereğinden fazla bulunduğu zaman vücudun diğer bölgelerinde kıllanmaya neden olurken, yine erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç dökülmesine sebep oluyor.
     
Yükleniyor...