Hristiyanlıkta oruç nasıl tutulur?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Elfida tarafından 23 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hristiyanlarda oruç var mı?

  Hristiyan dininde oruç tutulur mu?

  Hıristiyanlık'ta oruç ve perhiz aynı anlamda kullanılır. Orucun amacı, işlenmiş günahların cezasını bu dünyadan çekmeye başlamaktadır.

  İncil, oruca büyük önem verir ve övgüyle bahseder. Ancak orucun zamanı, uyulacak kurallar Hıristiyan mezhepleri arasında farklılık gösterir

  Hıristiyanlık'ta oruç tutma yaşı 21'de başlar. Hıristiyanlar, 60 yaşına kadar oruç tutar. Oruç konusunda 1966 yılında alınan Roma kararlarında bu konu yazılı olarak belirtilmiştir. Bir Hıristiyanın perhiz için ise, en az 14 yaşında olması gerekir.

  Hıristiyanlıkta iki çeşit oruç bulunur. Okaristi orucu yani şükran orucu ve ekleziyastik oruç yani kilise orucu.

  Bu iki çeşit orucu Katolik'ler tutar, Protestanlar tutmaz. Hıristiyanlık, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri ile bazı yortuların arefe günlerinde oruç tutmayı teşvik eder. Hıristiyan inancına göre, Hz. İsa, çarşamba günü ele verilmiş, cuma günü çarmıha gerilmiş ve cumartesi günü de gömülmüştür.

  Hıristiyanlıkta Hz. İsa'nın öldükten sonra dirildiği ve göğe çıkarıldığına inanılan Paskalya'da oruç tutulması önemlidir. Paskalya öncesinde iki gün oruç tutmak dindar Hırıstiyanlar arasında yaygın bir uygulamadır.
  Alıntıdır
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hristiyanlıkta oruç nasıl
 1. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  328
 2. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  116
 3. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  244
 4. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  322
 5. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  368