hücre nakli

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 23 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. hücre nakli nasıl yapılır,
  hücre naklinde son gelişmeler,
  hücre nakli hakkında bilgi

  Kök Hücre Nakli Nedir?
  Hematopeotik kök hücre nakli (HSCT) kemik iliği veya periferik kan kök hücrelerinin hastanın kan dolaşımına infüzyonudur. Kök hücreleri daha sonra yerleşecekleri bölge olan kemik iliğine doğru hareket ederler. Bu hücreler daha sonra büyüyüp bölünerek, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositleri oluşturmak üzere olgunlaşırlar.Eğer kendi kök hücreleriniz nakil için kullanıyorsa, buna otolog kök hücre nakli denir. Otolog kök hücre nakli, Hodgkin dışı lenfoma (NHL) ve multipl miyelom (MM) gibi kanser formlarını tedavi etmek için kullanılır.

  Neden Kök Hücre Nakilleri Uygulanır?

  Otolog kök hücre nakil işleminin ardında yatan düşünce, kanser hücrelerini öldürmek için daha yüksek dozlarda kemoterapi ve/veya radyasyon uygulanmasına imkan vermektir. Bu kanser tedavileri, en etkili olanların arasında yer almasına rağmen, net bir hedefleri bulunmaz ve normal hücreleri de yok edebilirler. Otolog kök hücre naklinde, hastanın kendi kök hücreleri önceden toplanır ve yüksek doz radyoterapi ve kemoterapi uygulanmasının ardından hastaya tekrar verilir. Böylece hastanın, kemoterapi ve/veya radyoterapi sırasında yok edilen hücrelerinin yerine yenilerinin üretilmesine imkan verilir.
  Kaynak: genzyme.com.tr​
  [​IMG]

  Sağlık Bakanlığı, son yıllarda bir çok hastalık için umut olarak gösterilen kök hücre uygulamalarında hasta güvenliğinin sağlanması amacıyla çalışma başlattı.

  Hücre ve doku üretimi için de geçerli olduğuna dikkati çeken uzmanlar, bu konuda belirli standartlar getirilmesinin, kök hücre uygulamalarının önünü açacağını bildirdi.

  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kızılcahamamda düzenlenen çalıştayda, hücre ve doku üretimi, bunlarla ilgili bankacılık faaliyetleri, etiketleme ve ithalat gibi konular masaya yatırıldı.

  Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, çalışmalarla ilgili bilgi verirken bir süre önce çıkarılan İnsan Doku ve Hücreleri ile Bunlarla İlgili Merkezlerin Kalite ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik ile üst yapının oluşturulduğu, çıkarılacak yönergelerle de sistemle ilgili mevzuatın tamamlanmış olacağını söyledi.

  Çıkarılacak düzenlemelerle hücre ve dokuların üretimi ve ithali ile ilgili standartların belirleneceğini, bu standartlara sahip olanların üretim yapabileceğini anlatan Kapuağası, ancak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı merkezlerde üretilenler ya da ithaline izin verilenlerin hastalara nakledilebileceğini bildirdi.

  kokhucreler.com
   
Yükleniyor...