Hücre Zarı Nedir

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 29 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hücre Zarı hakkında bilgi
  Hücre Zarı nedir kısa
  Hücre Zarının özellikleri
  Hücre Zarının görevleri


  Hücre zarı

  "Sitoplazmik hücre zarı" da denir. Hücreyi dış ortamdan ayıran, seçici geçirgen canlı yapıdır. Hücreyi çevreleyen birim zar ortalama olarak 75 Angström (75x10-7 mm) kalınlığındadır. Birim zar içte ve dışta birer protein tabakası ile ortada bir lipid katından yapılmıştır. Elektron mikroskobu çalışmaları, zarların lipoproteinlerden yapılmış mozaik şeklindeki fonksiyonel birimler olarak incelenmesinin daha uygun olacağını göstermektedir. Hücre zarı hücreye şekil vermekle kalmaz, besin maddelerinin ve artık maddelerin hücreye giriş çıkışını da ayarlar. Zar aynı zamanda hücrenin koruyucusudur.
  İlk bilimsel model Danielli ve Dawson tarafından ortaya atılmıştır. Bu model uzunca bir süre benimsendi ancak bu model hücre zarının işleyişini açıklayamadı. 1972 yılında Singer ve Nicolson'ın akıcı-mozayik zar modeli ortaya kondu. Bu modele göre zarın yapısında %65 protein, %33 lipit, %2 karbonhidrat bulunmaktaydı.
  Hücre zarı, gözenekli ve yarı geçirgen yapıya sahiptir. Esas yapı taşları lipid ve proteinlerdir. Her hücrenin protein, yağ ve karbonhidrat oranları birbirlerinden farklı olduğu için her hücre zarı, o hücreye özgüdür. Hücreye gelen bütün kimyasal maddeler ve elektriksel iletiler hücre zarı ile alınır.Hücre zarının yapısında protein, yağ ve karbonhidrat bulunur. Hücre zarının görevleri;

  * Sitoplazmayı çevreleyerek hücreye şekil verir ve dağılmasını engeller.
  * Madde alış verişini düzenler.
  * Ozmatik dengenin düzenlenmesinde görev alır.
  * Salgı görevi vardır.
  * Enzimleri taşıyıcı görevi vardır.
  * Uyarı iletimi yapar.
  * Hücrelerin birbirlerini tanımalarını sağlar
  * Ayrıca esnek ve yumuşaktır
   
 2. Cevap: Hücre Zarı Nedir

  yardımmm
   
 3. Cevap: Hücre Zarı Nedir

  çok güzel anlatmış saolun
   
Yükleniyor...