Hücre Zarının Yapısı hakkında kısa kısa bilgiler

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 1 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. hücre zarının yapısı ve görevleri nelerdir

  Hücre Zarının Yapısı

  Hücre zarı yaklaşık %60 protein, %35 yağ ve %5 oranında da karbonhidrat içerir.
  Bu moleküllerin nasıl bir düzende yerleştiğini en iyi açıklayan görüş “akıcı mozayik zar modeli dir. Daha eski görüş olan Danielli Davson modeli cansız bir zar özelliği taşımakta olup, aktif taşımayı izah edememektedir. Akıcı mozayik modeline göre, zarın esas çatısını, çift katlı yağ (lipid) tabakası oluşturur. Büyüklü küçüklü protein molekülleri yağ tabakasına düzensiz olarak gömülmüştür (mozayik görünümü). Karbonhidratlar proteinlerin bazılarına bağlanarak Glikoproteinleri, yağ moleküllerinin bazılarına bağlanarak da Glikolipidleri oluştururlar. Bu moleküller zarın seçici geçirgenliğinde çok önemli rol oynarlar. Hücrelerin birbirini tanıması, hormonlar gibi özel maddelerin hücrelere alınması bunlarla sağlanır.

  Bu nedenle bir canlının farklı dokularındaki zar yapıları farklı olabilir. Bu modelin en önemli özelliği yağ tabakasının devamlı hareket halinde ve akıcı olmasıdır.
  Hücre zarının seçici geçirgenliğini sağlayan esafe yapı por (delik) denilen açıklıklardır. Zardan girip çıkacak moleküllerin büyüklüğü porlar tarafından belirlenir. Bütün hücrelerde porlann büyüklüğü genellikle aynıdır. Ancak her hücredeki por sayısı farklı olabilir.
  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2014
 2. Daha çok 6. sınıflara göre yazsanız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2014