Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ceylan tarafından 27 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hürrem Sultan'ın Oğullarının Ölümü Hakkında Bilgi


  [​IMG]

  Muhteşem Yüzyıl dizisi tarih bilincimizi derinleştirmeye devam ediyor. Dizinin en önemli figürlerinden biri de Hürrem sultan kuşkusuz.

  Pargalı İbrahim'in ölmesine sebep olan Hürrem sultan bundan sonra Mahşdevran'ın oğlu Şehzade Mustafanın da sonunu hazırlayacak. Peki Hürrem Sultan'ın oğullarının sonu ne olacak?İŞte tarihte bu sorunun cevabı...

  Tarihte Hürrem Sultan'ın oğulları Nasıl Öldü?

  Hürrem Sultan'ın en küçük oğlu Cihangir, diziden de bildiğimiz üzere kamburluk rahatsızlığı olan bie şehzadedir. Ancak Cihangir'in ölümü bu yüzden olmamıştır. Cihangir abisi Mustafayı çok seviyordu. Cihangir, abisi Mustafa'nın öldürülmesine çok üzülmüş, sonunda üzüntüden hastalanıp ölmüştür.

  Büyük oğlu Şehzade Mehmet ise ne taht kavgasından ne de düşmanlıktan ölmüştür. Şehzade mehmet 1543 yılında 22 yaşında gencecik delikanlı iken hastalıktan dolayı ölüyor. Annesi Hürrem sultandan 15 sene önce şehzade mustafanın ölümünden ise 10 sene önceye denk geliyor.

  Şehzade Beyazıd ise sonunu kendisi hazırlamıştır. Kanuni, Şehzade Mustafa'yı öldürttükten sonra ortalık bir türlü sakinleşmez, yandaşları Rumeli' de isyan çıkartır. İsyanı bastırması için Şehzade Bayezid görevlendirilmiştir, Bayezid da işi ağırdan almış, bu da onun için sonun başlangıcı olmuştur. Her ne kadar Hürrem sultan oğlunu ölümden kurtarsa da kardeşi Selime karşı olan kıskançlığı onu ölüme adım adım yaklaştırmış.

  Kardeşler arasındaki kavgalar ve taht düşkünlüğü ayyuka çıkınca Kanuni, oğulları arasındaki sorunları bir nebze olsun azaltabilmek için ikisinin sancaklarını değiştirip, birbirinden uzaklaştırmak ister. Selim'i Konya'ya, Bayezid'i Amasya'ya gönderir. Bu arada Hürrem Sultan da ölmüştür.Beyazıd yine rahat surmaz ve padişaha ankaraya gitmek istediğini anlatan bir mektup yazar. Mektuba cevap gelmeyince ve babasının desteğini alamayacağını farkedince paralı askerler toplamaya başlar. Kanuni, Bayezid'in asker toplaması üzerine, idam edilmesi için Şeyhülislamdan bir fetva çıkartır. Fetvada, Padişaha bağlılıktan çıkmış bir isyancı olarak suçlanmaktadır. BUnun haberini alan beyazıd, çocuklarını da alıp, İran şahının yanına kaçar ancak şah onu aldatır. Şah, Kars Kalesi ve 1 milyon 200 bin altın karşılığı Bayezid'i babasına satar. Şehzadeyi teslim almaya gelen Osmanlı elçileri Kazvin'de onu boğdururlar. Oğulları da aynı akibede uğrar.

  Kanuni'nin şehzadelerinden Mustafa, Mahmud, Murad, Mehmed, Abdullah ve Cihangir, babaları sağken ölmüşlerdi.şehzade Selim babasının son seferi olan 1566 son Avusturya Seferi'ne katılmadı. Selim Kütahya yakınlarında Sıçanlı sahrasında avda iken, babası'nın Sigetvar kusatması sırasında 7 Eylul'de öldüğünü, bu ölümü herkesden gizleyen Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'nin güya fetihname olarak gönderdiği, gizli mektubundan öğrendi. Şehzade Selim 15 Aralık 1574 günü vefat etmiş, Ayasofya'daki türbesine gömülmüştür.
   
 2. Cevap: Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

  Hürrem Sultan oğullarının da başını yemiş anlaşılan...Bir dizi nelere kadir yahu...neleri merak eder olduk..Bu iyi bir gelişme...
   
 3. Cevap: Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

  Evet haklısın Zeynep, Hürrem Sultan oğulları dahil pek çok kişinin sonuna sebep olmuş ve tek istediği devleti yönetmekmiş...Becermiş de...
   
 4. Cevap: Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

  Kesinlikle katılıyorum sizlere kızlar Hürrem sultan olmak gerçekten zor gibi görünsede dizide izlediğimiz kadarıyla hiçde zor görünmüyor kötü olmak yeterli..
   
 5. Cevap: Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

  Dizinin bu akşamki bölümünde özelllikle oğulları Beyazıd ve slim arasındaki kavgaya şahit olduk. Sefere çuıkan sultan süleyman mehmetten sonra en büyük oğlu selim olduğu için onu yanına aldı ve bu duruma kızan beyazıd selimi dövdü. Tarihte Beyazıdın selimi kıskanması bilinen bir gerçektir. Selim sürekli babasının gözbebeği olurken, Beyazıd ikincil muamele görmüş ve bu kıskançlık kendi sonunu hazırlamıştır...
   
 6. Cevap: Hürrem Sultan'ın Oğulları Nasıl Öldü?

  Beyazıd Selim çekişmesi hakkında da bir yazı bekliyoruz senden teşekkürler Ceylan...
   
Yükleniyor...