Hz. Aişe İftira Olayı Nedir

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 3 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Aişe'ye Atılan İftira Olayı Nedir


  Ifk Olayı Nedir


  Ifk; yalan, büyük yalan, Iftira namuslu birinin namusu hakkinda Iftira etmek.

  Ifk olayı; Hz. Âîse hakkinda münâfiklar tarafindan uydurulan Iftira olayının adıdır. Olay Buhâri, Müslim gibi ana kaynaklarda tafsilâtli olarak anlatılır. Bizzat Hz. Âîse, olayı cereyan tarzı ve sebepleriyle birlikte detaylı olarak anlatmaktadır.

  Münâfiklar, hicretin beşinci yılı Saban ayında, Necid bölgesinde, Müreysî suyu yanında konaklamış olan Mustalikogulları kabilesine karsı düzenlenen sefere savasın şiddetli geçmeyeceğini bildikleri için kalabalık bir şekilde katIlmışlardı.

  Resulullah sefere çıkmadan önce, kendisiyle beraber sefere gitme kurası Hz. Âîse'ye çıkmıştı (Buhârî, Sehâdet, 15).

  Sefer sırasında Hz. Aişe bir ara kolyesini kaybeder, aramaya çıkar. Döndüğünde ordunun yerinde olmadığını görür. Ordunun artçısı Safvan b. Muattal kendisini görerek onu devesine bindirir.

  Münafıklar bunu fırsat bilerek Hz. Aişenin genç bir askerin devesiyle gittiği dedikodusunu çıkarırlar. Ifk olatı budur.

  Resulullah (s.a.s) büyük üzüntüyle oradan, babasi Ebû Bekir'in evinde bulunan Hz. Âîse'nin yanina gittiginde, Allah onun temizligini su ayetlerle Resulune bildirdi:

  "O Iftira haberini getirenler, sizlerden bir zümredir. Onu siz kendiniz için bir ser sanmayiniz. Belki o, sizin için bir hayirdir. Onlardan herkese kazandigi günah vardir. Günahin büyügünü yüklenen kimseye de büyük bir azap vardir. Ne olurdu o Iftirayi isittiginiz zaman, erkek ve kadin müminler, kendi nefIsleri ne kiyas ederek hüsnü zan etselerdi de; bu açik bir Iftiradir deselerdi!
   
Yükleniyor...