Hz. Aişe Ölümü

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 5 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Aişe'nin Ölümü


  Hz. Aişe (r.a) Ölümü

  Hz. Aişe, 606 Mekke doğumlu, Hz Ebubekir'in kızı ve Hz Muhammed'in ikinci eşi Tam adı Ayşe Binti Ebubekir'dir

  Peygamberimizin Hz. Aişe ile evliliği Allah'tan gelen bir emirdi. Yaşı küçüktü Hz.Aişe'nin ama son derece zekiydi ve Peygamberimizden çok şeyler öğrendi. Tam 2210 hadis rivayet ederek, en çok hadis rivayet eden sahabeler arasında 4. sırayı aldı.

  Hz. Aişe Allah Rasulü ile birlikte pek çok cefaya katlanmış, Medine'ye Hicret etmiş, orada bir çok hastalıklarla mücadele etmiştir. Ve bunlara katlandığında Hz. Aişe henüz bizim sokaklarda ip atladığımız, top oynadığımız yaşlardadır.

  Hz. Aişe Peygamber Efendimizin eşleri arasında vahiy meleği Cebrail'i görme şerefine nail olan tek kişidir. Belki de Allah Rasulü'nun en sevgilisi olması hasebiyle kendisine bu lutüf bahşedilmişti. Peygamber Efendimizin Hz.Aişe'yi diğer eşlerinden daha fazla sevmesinin sebebi şüphesiz onun güzelliği değildi. Çünki Hz. Cüveyriye, Hz. Safiyye, Hz. Zeynep gibi Hz. Aişe'den daha güzel olanlar vardı. Rasulullah'ın onu daha fazla sevmesinin sebebi Hz. Aişe'nin dini meseleleri anlamak, hafızasında tutmak, hususundaki gayretiydi.

  Hz Ayşe evlendikten sonra birçok sefere katıldı. Tarihe Gerdanlık Olayı olarak geçen ve iki eşin arasının açılmasına yol açan yanlış anlama, bu seferlerden birinde meydana geldi.

  Beni Müstalik Seferi'nden (628) dönüşte ordunun gerisinde kalan Hz Ayşe, bir başka askerin devesine bindi. Kentte dedikodulara yol açan bu hareketin sonucunda Hz Muhammed adalet duygusuna güvendiği Usame Bin Zeyd ve Hz Ali'ye nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sordu.

  Sonuçta Hz Ali'nin önerisiyle boşanmaya karar verdi. Ancak bu sırada Hz Ayşe'nin namuslu olduğuna dair ayetler geldi ve çiftin arası düzeldi.

  Hz Muhammed'den sonraki dönemde dinî konulardaki tecrübesini halk ile paylaştı. Üçüncü halife Hz Osman döneminde aktif bir siyaset yaşamına sahipti. Sonraki halife Hz Ali'yi ise tanımadığını açıkladı.

  656 yılında Hz Osman'ın katilini aramak için kurduğu ordu ile Hz Ali'nin ordusuna karşı savaştı ve kaybetti. Bu olay İslam tarihine Cemel Vakası olarak geçti

  Savaş sonrası halifenin isteğiyle Medine'ye gelen Hz Ayşe siyasetten çekildi. Geri kalan yaşamı boyunca peygamberin yaşamı hakkında hadisler rivayet etti.

  Hz Ayşe 678 yılında Medine'de hayatını kaybetti.
   
Yükleniyor...