Cevaplandı Hz.Eyüp'ün hayatı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Ara 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hz.Eyüp'ün hayatı

  Hz. Ibrahim soyundan gelen bir peygamber.
  Eyyûb (a.s.)'dan Kur'an'da dört yerde bahsedilir ve sabir örnegi olarak takdim edilir (en-Nisâ, 4/163; el-En'âm, 6/84; el-Enbiyâ, 21/83; Sâd, 38/41). Tevrat'ta da "Eyûb" adiyla müstakil bir kitap, Hz. Eyyûb'un kissasina tahsis edilmistir.

  Islâm kaynaklarina göre Havrân bölgesinde yasayan ve çok zengin olup, sayisiz mali-mülkü, birçok oglu kizi bulunan Eyyûb (a.s.), kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmistir. Sabah-aksam ümmeti ve Allah'a ibâdetle mesgul olan Hz. Eyyûb, Rabbinin bir imtihânina mârûz kalmis, bütün servetini, çocuklarini kaybettigi gibi seytanin kendisine musallat olmasi neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çibanlar çikmis, iltihapli yaralar açilmis, yaralarina kurtlar dolmus ve vücudu bozulup kokmaya baslamisti. Bu durumda kocasina hizmete sebât eden esi "Rahmet" hariç hiç kimse onun yanina yanasmadigindan cemiyetten çekilmek mecburiyetinde kalmis, fakat hiçbir zaman sabrini ve Cenâb-i Hakk'a bagliligini kaybetmemistir. Farkli rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sikintili dönemden sonra sabriyla imtihâni kazanan Eyyûb (a.s.) Cenâb-i Hakk'in lütfu ve emriyle ayagini yere vurmus, fiskiran su kaynagindan yikanip içerek eski sihhati ve güzelligine kavusmustur. Ayrica kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmistir.

  Genellikle kabul edildigine göre bu imtihana ugradigi sirada yetmis yasinda olan Hz. Eyyûb, sifâ bulduktan sonra yirmi yil daha yasamis, diger bazi rivâyetlere göre ise hastaligindan önceki kadar daha ömür sürmüstür. Kendisinden sonra Bisr adindaki bir oglu, kavmine peygamberlik yapmistir

  Hümeze Süresinin Anlamı,Tefsiri

  HÜMEZE SURESİ

  Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

  1- Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline;

  2- Ki o, mal yığıp biriktiren ve onu saydıkça sayandır.

  3- Gerçekten malının kendisini ebedi kılacağını sanıyor.

  4- Hayır; andolsun o, 'hutame'ye atılacaktır.

  5- "Hutame"nin ne olduğunu sana bildiren nedir?

  6- Allah'ın tutuşturulmuş ateşidir.

  7- Ki o, yüreklerin üstüne tırmanıp çıkar.

  8- O, onların üzerine kilitlenecektir;

  9- (Kendileri de) Dikilip-yükseltilmiş sütunlarda (bağlanacaklardır).
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017