Hz.Fatıma Biyografi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz.Fatıma Biyografisi  Hz.Fatıma Hayatı

  Fatıma bin Muhammed, Fatıma Zehra, Fatimeh El Zehra veya Ez Zehra İslam peygamberi Muhammed'in kızı, Ali bin Ebu Talib'in eşi.Muhammedin ilk eşi Hatice bint Hüveylidden olan kızıdır. Muhammedin soyu, Fatıma ve eşi Ali bin Ebu Talibin çocukları yoluyla devam etmiştir, çünkü Muhammedin vefatından sonra hayatta kalan tek çocuğu Fatımadır. Sünni inanışına göre 606, Şia'ya göre 614 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. 632 yılında, Medine'de babasının vefatından 6 ay sonra vefat etmiştir

  Doğumundan önce, Muhammed'in muhalifleri, onun son oğlunun da öldüğünü görünce, Muhammed'in soyunu sürdürecek kimsenin kalmayacağı, yolunun da bu yüzden mahvolacağı yönünde propaganda başlatmışlardı. Bu propagandaya Kevser Suresi ile cevap verilmiştir: Şüphesiz biz sana bol hayır (bereketli nesil) vermişiz. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu asıl ebter (soyu kesik) olan sana kin duyandır.Küçük yaşından itibaren, babasının her işine koşturması, onu bir anne gibi koruyup kollaması sebebiyle, babası Muhammed ona; Ümmü Ebîha yani "Babasının Annesi" lakabını vermiştir.

  624de, aynı zamanda Muhammedin kuzeni olan Ali bin Ebu Talib ile evlendi.

  Naaşı, kendi isteği doğrultusunda, geceyarısı ve gizlice gömüldü, halen mezarı bilinmemektedir.

  Fatıma, Ali bin Ebu Talib ile olan evliliğinde, ikisi kız, ikisi oğlan olmak üzere dört çocuk sahibi olmuştur. Beşinci erkek çocuğuna (Muhsin bin Ali) hamileyken, düşmanları tarafından fiziksel şiddete maruz kalmış ve çocuğunu düşürmüştür.
   
Yükleniyor...