Hz.Hüseyin bin Ali kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 10 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Hüseyin Hakkında Bilgi
  Hüseyin bin Ali hayatı

  Hz.Hüseyin bin Ali bin Ebu Talib 626 10 Ekim 680 yılları arasında yaşamış İslam peygamberi Muhammedin torunu, dördüncü halife ve birinci imam hz. Ali ile Muhammedin kızı hz Fatımanın oğludur.

  Oniki İmamın üçüncüsü olan Hüseyin bin Ali, İslam Devletinin bir Emevi saltanatına dönüşmemesi için mücadele vermiş ve Emeviler tarafından şehit edilmiştir.

  Babası Ali ve kardeşi Hasanın hilafet haklarını gasbeden I. Muaviyenin, hilafeti, Hasan ile yaptıkları anlaşmaya rağmen, oğlu I. Yezide devretmesine karşı çıktı. I. Yezidin, halifeye yakışmayan bir yaşam sürdüğünü ve İslam Devletini kendi çıkarları için evireceğini, Muhammedin getirdiği dinin sadece kendisine yarayan kısımlarını koruyup gerisini hasır altı edeceği düşüncesiyle, I. Yezide biat etmedi. Kerbela Savaşında (M. 680 – H. 61) Muharrem ayının onuncu günü öldürülmüştür.

  10 Muharrem gününü; sevenleri, dünyanın çeşitli yörelerinde yüzlerce yıldır Aşure Günü olarak anmakta, yas tutmakta ve çeşitli temsillerle onun acısını taze tutmaktadırlar. Hüseyin ve onun öldürülüşü, erken dönem İslam tarihinin en acı ve çetrefilli olayı olarak Müslüman toplumların hafızasında yer etmiştir.
   
Yükleniyor...