Hz İbrahim Allah'ı Nasıl Bulmuştur

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 25 Ara 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz İbrahim'in Allahı Bulması  Hz. Nuhun vefatı ile Hz. İbrahim arasında iki peygamber (Hz.Hud & Hz. Sâlih) vardır. Bu fasıla (rivayete göre, M.K.) 1143 senedir. Hz. Hud ile Hz. İbrahim arasında da 630 yıllık bir fasıla olduğu bildirilmiştir. Doğum yeri Bâbil kentidir .

  Hz.İbrahim (a.s.)'ın içinde yaşadığı kavim yıldızlara,güneşe tapan bir kavim idi.Hz.İbrahim (a.s.) ise bu kavmin aksine,çevresindeki hadiseleri sorgulama (Güneş'in,Ay'ın ve Yıldızlar'ın Yaratıcı olamayacak bir çok özelliğini görerek ve düşünerek anlama...gibi),doğru düşünme ve tefekkür yoluyla Allah'ın varlığına ulaşmıştır.

  İbrahim aleyhisselam hakkında Allahü Teâlâ « Halilim » demiştir. Bu da onun Allahı arayıp bulmasındandır. Bunun için Kuran-ı Kerimde şunlar buyrulmuştur :

  «Böylece biz, kesin iman edenler olması için İbrahime göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü, Rabbim budur, dedi. Yıldız batınca, batanları sevmem, dedi. Ayı doğarken görünce, Rabbim budur, dedi. O da batınca, Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yoldan sapan topluluklardan olurum,dedi. Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki : Ey kavmim ! Ben sizin (Allaha) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım » .

  Bu olay resmi olarak bakılırsa Hz. İbrahimin peygamberlik başlangıcıdır. Bundan sonra Hz. İbrahim Bâbil kavmine Allahın emirlerini tebliğ etmeye başladı ve birçok delil gösterdi.
   

 2. Saolun çok işime yaradı
   
Yükleniyor...