Hz. İsmail Aleyhisselam hayatı kısaca özeti

'Dini Bilgiler' forumunda By RiZeLi tarafından 4 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. İsmail Aleyhisselam
  Hz.İsmail
  Hz.İsmail Hayatı


  İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden. Harun aleyhisselamın neslinden olup, Musa aleyhisselamın dînini tebliğ etmiştir.

  İsmail aleyhisselam peygamber olarak gönderilmeden önce, Mısır ve Kudüs arasındaki Bahr-i Rûm (Rum denizi) sâhillerinde yaşayan Amâlikalılar, İsrailoğullarına musallat olmuşlardı. Amâlikalılar, İsrailoğullarına saldırıp pekçok kimseyi öldürdüler, on binlercesini de esir ettiler. Musa aleyhisselamdan beri içerisinde Tevratın bulunduğu ve İsrailoğulları için birlik ve berâberliğin sembolü olan Tâbûtu da aldılar. Bilhassa Tâbûtun gitmesine çok üzülen İsrailoğulları dağılıp, perişan bir hâle düştüler. Kendilerini bu durumdan kurtaracak bir peygamber göndermesi için dua ettiler.

  Allahü teâlâ İsmail aleyhisselamı peygamber gönderdi. İsrailoğullarına Tevratın emir ve yasaklarını tebliğ etti. İsrailoğulları önce İsmail aleyhisselamı yalanladılar, sonra itâat ettiler. İsmail aleyhisselam, İsrailoğullarına Allahü teâlâ tarafından Talutun hükümdâr tâyin edildiğini bildirdi. İsrailoğulları Talutun hükümdarlığını kabul etmedi. Nihâyet çeşitli itirâzlardan sonra Talutun hükümdârlığını kabul ettiler. İçerisinde Tevratın bulunduğu Tâbûtu Amâlikalılardan alıp, İsrailoğullarına getiren Talut, İsrailoğullarından büyük bir ordu kurdu. Amâlikalılara karşı harbe hazırladı.

  İsmail aleyhisselam Amâlikalılara karşı harbe giderken bir nehirden su içip içmemekle imtihân edileceklerini bildirdi. Bahsedilen nehre gelince, Talutun emrini dinlemeyip nehirden su içen İsrailoğullarından bazıları imtihanı kaybedip perişan ve sefîl hâlde geri döndü. Aralarında Davud adlı bir gencin de bulunduğu Taluta itâat eden az sayıda kimse nehri geçip Amâlika kavmine gâlip geldi. Amâlika kavmi hükümdârı Câlûtu, Davud adlı genç öldürdü. Nihâyet İsrailoğulları düşmanlarına gâlib gelip kuvvetlendiler.

  İsmail aleyhisselam İsrailoğullarına on bir sene peygamberlik yaptı. Peygamberliğinin 11. senesinden sonra Talutu İsrailoğullarına hükümdâr tâyin edip elli iki yaşında vefat etti.
   
Yükleniyor...