Hz. Muhammedin hicretten sonraki hayatı hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 9 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Muhammedin hicretten sonraki hayatı hakkında bilgi arıyorum

  Cevap: Hz. Muhammedin hicretten sonraki hayatı hakkında bilgi

  Müslümanlığa karşı olan Mekkeliler, her türlü baskıyla, Hz.Muhammed (s.a.v)i davasından vazgeçiremeyince ve Mekke dışında, yani Medinede müslümanların giderek kuvvetlendiğini görünce; durumun kendileri için tehlike yaratacağı düşüncesiyle, o zaman Kabeye yakın bir yerde bulunan Darun-Nedve dedikleri meclislerinde toplanarak meseleyi görüşmeye başladılar.

  Görüşler, İslam denen hareketin hızla büyüdüğü ve Hz.Muhammed (s.a.v)in bu çalışmalarını durdurmak gerektiği merkezinde birleşiyordu; putperestlik tehlikeye girmişti ve İslam, Mekkenin düzenini bozabilecek güçteydi. Mekkenin ileri gelenleri bu kararı alınca, nasıl hareket edecekleri ve hangi yöntemleri uygulayacakları konusunda görüşmeye başladılar. İlk önce şu görüş ortaya atıldı: “Hz.Muhammed (s.a.v)i prangaya vurup hapsedelim! Bu kabul edilmeyince: “Onu memleketimizden sürgün edelim; ne hali varsa görsün! denildi. Bu görüş de kabul edimeyince, İslam'ı sevmeyen ve onu çok tehlikeli bulan Ebu Cehil: “Benim görüşüme göre, onu öldürmekten başka çaremiz yoktur. Bunun için de, her kabileden birer genç seçelim. Her birine de birer keskin kılıç verelim. Bunların hepsi birden, kararlaştırdığımız yer ve zamanda Hz.Muhammed (s.a.v)i pusuya düşürerek öldürsünler; biz de ondan kurtulalım! Böyle olursa, onun kan davası bütün kabilelere düşeceğinden ve ailesi olan Benu Abdi Menaf, herkese savaş açamayacağından, diyete razı olurlar, biz de diyetlerini veririz! dedi. Bu görüş kabul edildi.

  Mekkeliler, Hz.Muhammed (s.a.v) hicret edecek olursa, bir kısımı İslamı kabul etmiş olan Medineye gideceğini biliyorlardı. Hz.Muhammed (s.a.v), bunu düşünerek, kuzeydeki Medine yoluna değil, Mekkenin güneybatısına düşen Sevr dağına hareket etti.

  Hz.Muhammed (s.a.v), Ebu Bekir ile Sevr mağarasında üç gün geçirdi. Mağaraya önce Ebu Bekir girmiş ve içinde akrep, yılan gibi zehirli hayvanların olup olmadığını yoklamıştı. Bu kontrolden sonra Peygamber içeri girdi.

  Hz.Muhammed (s.a.v)in hicret ettiğini öğrenen Mekke Hükümeti, her tarafa asker seferber etmiş, onları bulup getirene yüz deve ödül vadetmişti. Hükümet askerleri ve Ebu Cehil her tarafta Peygamber ve sadık arkadaşı Ebu Bekiri arıyordu. Nihayet askerler Ebu Bekirin evine gelince Ebu Bekirin kızı Esma, onlara Ebu Bekir ve Hz.Muhammed (s.a.v)in nerede oldukları konusunda bir şey söylemedi. Bunun üzerine Ebu Cehil, Esmaya şiddetli bir tokat attı.

  Hz.Muhammed (s.a.v) ve Ebu Bekir 20 Eylül 622de, Medine yakınlarındaki Kubaya ulaştılar. Hz.Muhammed (s.a.v), tekbir ve ilahilerle karşılandı; Kubaya varır varmaz Kuba Mescidini inşa ettirdi. Burada Külsüm bin Hedme konuk oldu. Hz.Muhammed (s.a.v), on gün dinlendikten sonra, yanında bulunan ashabı ile beraber Medineye hareket etti. Bu sırada Ali de Kubaya vardı.

  Hz.Muhammed (s.a.v) Medine de Hamza basta olmak üzere tüm Medinelilerce bekleniyordu.Peygamber göründüğünde bir mucize olmus ve Medine halkinin daha önce hiç bilmediği ve duymadığı bir ilahi (Taleal Bedru)ile karşılanmıştır. Hz.Muhammed (s.a.v) Medinede, Beni Salim mahallesinde Cuma Namazı'nı kıldı ve ilk hutbesini verdi. Medinede Ebu Eyyub el-Ensarinin konuğu oldu. Medine´ye girdiğinde halk Peygamberlerinin kendi evlerinde kalması konusunda tartışınca iki cihan Peygamberi bir öneri sundu "devesinin ilk çökecegi yere evinin yapilmasi" ve halk bunu kabul etti.Devesinin ilk çöktüğü yere bir Mescid ve kendi ailesinin kalması için mescide bitişik odalar yaptılar.Mescidin bir yanına da barınaksız kişilerin kalabilmeleri için “Suffeadı verilen bir yer yapıldı. Aynı zamanda islam dünyasının ilk yatılı okulu sayılan bu yurtta kalanlara “Ashabu's-Suffe denildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...