Soru Hz. Muhammed'in hoşgörüsü ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Muhammed'in hoşgörüsü ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

  Cevap: Hz. Muhammed'in hoşgörüsü ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

  Hz. Muhammedin Hoşgörüsü

  Hoşgörülü olmak, insanların kusurlarını, küçük hatalarını görmemek, affedici olmak demektir. Hatasız kul olmaz; hepimiz, unutarak, bilmeden veya içimizden gelen dürtülere kapılarak bazı yanlışlar yapabiliriz. Peygamberimiz, insanoğlunun bu özelliğini olduğu gibi kabul eder, kamuyu ilgilendiren suçlar hariç, meydana gelen kusur ve hatalarda affedici davranırdı.

  Sevgili Peygamberimiz insanların işlemiş olduğu günahların her tarafta anlatılmasını hoş karşılamaz. Allahın örttüğü bir hatanın insanlar tarafından açığa çıkarılmasını kınardı. Aksine eğer bir Müslümandan bir kusur meydana gelmişse, onu gören kimsenin, bu ayıbı örtmesini ister bu konuda şöyle derdi:

  Kim bir Müslümanın bu dünyada bir ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını örter.

  Allahın elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), günah işlemenin sıkıntısını çeken ve bu sebeple kendisine gelip ne yapmaları gerektiğini soran insanları daima hoşgörüyle karşılamış, onlara ceza vermek yerine, günahlarına kefaret olacak bir hayırda bulunmalarını tavsiye etmiştir. Zengin olan kimselere fakirlere yardımda bulunmasını, köle sahiplerine kölelerinden bazılarını özgür bırakmasını, bunlara gücü yetmeyenlere oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

  Her insanın aldığı eğitim ve sahip olduğu kültür bir değildir. Bir toplumda yaşayan birine göre normal olan bir hareket, bir başka toplumda yaşayanlara göre çok aykırı bir hareket sayılabilir. İnsanların bu farklılıkları hoşgörüyle karşılamaları gerekir. Peygamberimiz ve ashaptan bazıları mescitteyken dışarıdan, çölde yaşayan bir bedevî geldi ve durup dururken mescidin bir köşesine küçük abdestini bozdu. Orada bulunan ashap o adama çok kızdılar. Onun üzerine yürümek isterlerken Peygamberimiz onları engelledi. Peygamberimiz çöllerde yaşayan bedevîlerin tuvalet adabı olmadığını, bu hareketin onun gözünde sıradan bir iş olduğunu biliyordu. Bir kırba su istetti ve kirlenen yere döktürdü. Olay da böylece kapanmış oldu.

  Bu konuda bir başka olay da şöyle meydana gelmiştir:

  Rafi adında bir küçük çocuk ensardan birinin hurma ağaçlarını taşlamıştı. Bahçe sahibi onu yakalayıp Hz. Peygambere getirdi ve ondan şikayette bulundu. Sevgili Peygamberimiz çocuğu yanına çağırdı, başını okşayıp sordu:

  Çocuğum, bunu neden yaptın? Rafi çok utanmıştı. Kısık bir sesle:

  Çok açtım, karnımı doyurmak için yaptım dedi. Peygamberimiz şefkatle:

  Yavrum, bir daha ağaçları taşlama, altına dökülenleri toplayıp ye; Allah seni böylece doyurur. dedi.

  Peygamberimiz, Allahın emri üzere, başka dinden olanların inançları konusunda da hoşgörü sahibiydi. Fethettikleri yerlerde savaşçı olmayan din adamlarına kesinlikle dokunmamış, onların ibadet ettikleri yerlere el sürmemiştir. Hiç kimsenin zorla herhangi bir dine sokulmaya çalışılmaması Allahın ve Peygamberimizin emridir. Peygamberimiz zorlayıcı değil, ikna ediciydi.

  Hz. Aişe annemiz şöyle anlatmıştır:

  Ben Hz. Peygamberin kendi şahsına yapılan bir haksızlığın öcünü aldığını hiç görmedim. Yalnız Allaha hürmetsizlik ifade eden durumlar hariç. Eğer Allaha hürmetsizlikte bulunmuşsa biri, Allahın elçisi bu konuda insanların en öfkelisi olurdu.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...