Hz Osmanın hayatının özeti

'Dini Bilgiler' forumunda Dark tarafından 29 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hz Osmanın hayatının özeti,
  Hz Osmanın hayatı


  Hicri; 24 Cemâziye'l Âhir 1430
  Rumi; 4 Haziran 1425
  Miladi; 17 Haziran 656
  Hızır; 43  HAZRETİ OSMAN

  Rasulullah (s.a.s.) risaletle görevlendirildiğinde Osman (r.a.) otuz dört yaşlarındaydı. O, ilk iman edenler arasındadır. Hz. Osman iman ettiği zaman, bunu duyan amcası Hakem b. Ebil-As onu sıkıca bağlayarak hapsetmiş ve eski dinine dönmezse asla serbest bırakmayacağını söylemişti. Hz. Osman (r.a.) ebediyen dininden dönmeyeceğini söyleyince, kararlılığını gören amcası onu serbest bırakmıştı. Hz. Osman Rasulullahın kızı Rukayye ile evlenmişti. Müslümanların Medineye hicretinden sonra Bedir Savaşı esnasında hanımı Rukayyenin vefatının akabinde Rasulullah (s.a.s.) Hz. Osmanı diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlendirdi. Rasulullahın (s.a.s.) iki kızıyla evlenmiş olduğu için iki nur sahibi anlamında, “Zin-Nureyn lakabıyla anılır olmuştur.

  Hz. Osman Medine dönemi boyunca sürekli Rasulullah (s.a.s.) ile birlikte olmaya gayret gösterdi. Ashabın en zenginlerinden biri olması, onun İslama ve Müslümanlara herkesten çok maddî yardımda bulunmasını sağladı.

  Hz. Ebubekir (r.a.) halife seçilince Osman (r.a.) ona beyat etti.

  Halifeliği

  Hz. Ömer (r.a.) yaralanınca, hilafete geçecek kimsenin tayin edilmesi için altı kişiden oluşan bir şûra oluşturmuştu. Bunlar Hz. Ali, Osman, Sad İbn Ebi Vakkas, Abdurrahman b. Avf, Zubeyr İbn Avam ve Talha ibn Ubeydullah (r. anhum) idiler. Yapılan görüşmeler neticesinde, şûra üyelerinden dördü feragat edince görüşmeler Hz. Osmanla Hz. Ali üzerinde devam etti. Şûra başkanı Abdurrahman ibn Avf, geniş bir kamuoyu yoklaması yaptıktan sonra müslümanların bu iki kişiden birisinin halife seçilmesi üzerinde mutabık olduklarını gördü. Hz. Aliyi çağırarak ona; Allahın Kitabı, Rasulünün sünneti ve Ebubekir ve Ömerin uygulamalarına tâbi olarak hareket edip etmeyeceğini sordu. O, Allahın Kitabı ve Rasulünün sünnetine tam olarak uyacağı, ancak bunun dışında kendi içtihadına göre davranacağı cevabını verdi. Aynı soruyu Osmana (r.a.) yönelttiğinde o bunu kabul etmişti. Bunun üzerine Abdurrahman ibn Avf, Hz. Osmanı halife atadığını ilan ederek ona beyat etti. Hz. Osmana ikinci olarak beyat eden kimse Hz. Ali (r.a.) olmuştur.

  Hz. Osman (r.a.) İslam tebliğinin girmiş olduğu yayılma sürecini aynı hızla devam ettirmeye çalıştı. O, Ermenistan, Kuzey Afrika ve Kıbrısı fethetmiş, İrandaki ayaklanmaları bastırarak merkezî yönetimin nüfuzunu yeniden tesis etmiştir.

  Hicretin otuz beşinci yılının Zilhicce ayında Mısırdan Medineye gelen asiler tarafından evinde Kuran okuduğu bir esnada şehit edildi. Hz. Osmanın şehit edilmesi, ümmeti büyük sıkıntılara sokacak ve bir daha kapanmayacak olan fitne kapısının açılması anlamına geliyordu.
   
 2. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  Çok saĞol
   
 3. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  abicim sağolun Allah sizden razı olsun coooookk teşekkürler
   
 4. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  Allah razi olsun Çook saĞolun
   
 5. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok harika
   
 6. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  allah razı olsun
   
 7. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok güzel performans ödevim içinn :)
   
 8. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok güzel çok yardımcı oldu
   
 9. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  çok iyi bana kalsa buna kitap bile yazarım
   
 10. Cevap: Hz Osmanın hayatının özeti

  hayatiyle ilgili üzet yazınız çok iyi sağ olun ben filimini bulamadım
   
 11. Valla cookk cok cok tesekkur ederim yazilida cikicakti cok yardimci oldu
   
Yükleniyor...