Hz Osmanın sakalını tutan

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 22 Mar 2011 tarihinde açılan konu

  1. Hz Osmanın sakalını tutan kimdir,Hz Osman öldürülürken sakalından kim,çekmiştir,Hz Osmanın Öldürülmesi,Hz Osman'ın Şehit edilmesi


    Medine dışından gelen ve amaçlarının Hz. Osman’ı Halife’likten düşürmek olduğunu söyleyen isyancı grubun gerçek niyetinin bundan daha fazlası olduğunu hisseden Hz. Ali Efendimiz, oğulları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i Hz. Osman’ı korumakla görevlendirdi. Hz. Talha, Hz. Zübeyr ve öteki seçkin kişiler de oğullarını Hz. Osman’ın yanına gönderdiler. Hz. Osman, kendisi yüzünden Müslüman kanı akıtılmasına razı olmadığından, isyancılara karşılık verilmemesini istedi.

    İsyancılar saldırıya geçip Hz. Osman’ın evini ok yağmuruna tuttular. Atılan oklardan Hz. Ali’nin oğlu Hasan Efendimizde, Hz. Talha’nın oğlu Muhammet yaralandı. İsyancılar, ok atarak bir sonuç alamayacaklarını anlayınca, bitişik evin duvarını delerek Hz. Osman’ın evine girdiler. Oruçlu olan Hz. Osman, Kur’an okuyordu. Muhammet bin Ebubekir, Hz. Osman’ın sakalından tutarak: “Şimdi seni elimden hiç kimse alamaz!..” diye bağırdı.

    Hz. Osman, Muhammet bin Ebubekir’in yüzüne bakarak yavaş bir sesle: “Baban bu halini görse, ne kadar utanır, ne kadar üzülürdü…” deyince, Hz. Ebubekir’in oğlu utancından kaçtı. Diğer üç suikastçıdan biri kılıcını Hz. Osman’a salladı. Eşinin yanında bulunan Naile Hatun, kollarını siper etmek isteyince parmakları doğrandı. Bu sefer öbür iki suikastçı Halife’ye saldırdı. Hz. Osman kanlar içinde yere serildi. Hz. Osman’ın kanı, okumakta olduğu Kur’an’ın üzerine sıçradı.