Hz. Yuşa Peygamberin Türbesi

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 22 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Yuşa Peygamberin Türbesi Nerede?
  Hz. Yuşa, İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerdendir. Musa aleyhisselamdan sonra gönderilmiş olup Musa aleyhisselamın yeğeni veya vekîliydi. İsmi Yuşa olup, Hıristiyanlar Yeşû diyorlar. Yusuf aleyhisselamın neslinden gelen Nûn’un oğludur. Annesi Musa aleyhisselamın kız kardeşidir. Yuşa aleyhisselam Musa aleyhisselama bildirilen dînin esaslarını insanlara tebliğ etti.

  ysa-peygamber-türbesi-.

  Yuşa Tepesi, İstanbul’un en önemli ziyaret yerlerinden biri. Beykoz İlçesi’nde, İstanbul’un en yüksek tepesinde bulunan türbe, İstanbul’da bulunan diğer türbeden oldukça farklı.

  Yuşa Tepesi diye anılan bu tepede gömülü olan muhterem kişinin, Yuşa Peygamber olduğuna inanılıyor. Bu inanışı doğrulayacak hiçbir belge bulunmamasına rağmen, yine de halk arasında bu türbeye büyük ilgi gösteriyor. Şehir merkezine uzak olmasının aksine haftanın her günü yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Yuşa Tepesi’ndeki türbe, her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret ediliyor, adaklar adanıyor. Daha sonra dilekleri gerçekleşenler, türbeyi tekrar ziyaret edip, küp şeker dağıtıyor. Gaziantep’te Boyacı mahallesinde Boyacı Camii’nden Kavaflar Çarşısı’na doğru uzanan sokakta Pirsefa denilen mevkiide bulunan iki türbeden birinin de Yuşa Peygamber’e ait olduğuna inanılıyor.
   
Yükleniyor...