Hz Yusuf ne zaman öldü

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 3 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz Yusuf nasıl öldü
  Hz Yusuf ölümü hakkında bilgi


  Yusuf Suresi, ayet 101; "Ey Rabbim! Sen bana dünya mülkünden nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden Rabbim! Benim velim sensin, benim canımı Müslüman olarak al ve beni salih kulların arasına kat!"

  Ruhumu, Müslüman Olduğum Halde Al!

  Yusuf Peygamber'in rüyası gerçekleşip dünya ve âhiret arasında mutluluk yansıtan en sağlam köprüyü kurduktan sonra, yaptığı duâ çok anlamlı ve o nisbette düşündürücü ve yönlendiricidir. Duası çok kısa olmakla beraber hayatın her parça ve bölümünü içine almakta, insanın dünyadaki yerini belirlemektedir. Yusuf Peygamber'in duası iki önemli kısımda toplanıp özetlenmiştir:

  a) Cenâb-ı Hakk'a bütün mevcudiyetiyle teslîm olup boyun eğdiği bir halde ruhunun alınmasını dilemesi,

  b) Dünya ve âhirette iyi kişiler kafilesinde bulunmayı istemesi..

  Birinci cümleyle insanın her şeyiyle Allah'a ait olduğu ve ancak O'nun selâmet gölgesi altında bulunmak suretiyle varlığını koruyabildiği, sonunda yine dönüşünün ancak O'na olacağı anlatılıyor ve bu Şuur, bu imân ve irfanla ölmenin en büyük saadet olacağına işaret ediliyor. İkinci cümleyle, Allah'a dosdoğru imanın birleştirici, bütünleştirici ve kardeşlik duygularını geliştirici olduğu, bu doğrultuda iyi kişilere her zaman ihtiyaç duyulacağı; dünyada da, âhirette de insanın toplumdan kopuk yalnız başına yaşayamayacağı belirtiliyor. Böylece mü'minlerin kendi aralarında kardeşlik ve dostluk kurmalarının lüzumuna dolaylı şekilde dikkatler çekiliyor.

  (Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kuran Tefsiri, Anadolu Yayınları: 6/2991.)


  Ölümü temenni etmek, dinen caiz olmamakla beraber, bu Hz. Yusufun dininde caiz olduğu anlaşılıyor.

  Cenâb-ı Hakk bu halis kulunun, bu halis duasını kabul ederek, Hz. Yusufun ruhunu kabzetti. Kabir alemi bayram ederken, Mısır ülkesi mâteme bürünmüş oldu.

  Hz. Yusuf vefat ettiğinde 120 yaşında idi

  Alıntı
   
Yükleniyor...