Hz. Zülkifl Mucizeleri

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 1 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Zülkifl Mucizeleri
  Hz. Zülkifl Mucizeleri Nelerdir

  Kur'ân'da adi geçen peygamberlerden biri.

  Kur'ân'da iki yerde kendisinden bahsedilmektedir: "İsmâil, İdris ve Zülkifl, hepsi sabredenlerdendi. Onları rahmetimize soktuk şüphesiz onlar salih olanlardandı". (el-Enbiyâ, 21/85, 86)

  Âyette geçen "Zülkifl" adi degil lakabidir ve "nasib ve kismet sahibi" anlamina gelir. Fakat burada dünyevî zenginligi degil, onun üstün kisiligini ve âhiretteki derecesini kastetmek için kullanilmistir. Onun gerçek adi hakkinda çok farkli rivayetler vardir. Yahudiler O'nun, israilogullarinin esâreti sirasinda peygamber tayin edilen ve vazifesini Habur irmagi yakinlarinda bir bölgede yapan Hereksel oldugunu iddia etmislerdir. Âlimlerin bir kismi da onun Eyyub (as)'in kendisinden sonra peygamber olan Bisr adindaki oglu oldugunu söylemislerdir. Fakat bu görüslerin hiç biri kesinlik derecesine sahip degildir.

  Zülkifl (as)'in peygamber olmadigi söyleyenler olmussa da, âlimlerin ekseriyetine göre peygamberdir ve makbul olan görüs de budur. (el-Kurtubî, el-Cami'li Ahkâmi'l-Kur'ân, Kahire 1967, XI, 327 vd; el-Alusî, Ruhu'l-Meânî, Beyrut ty, XVII, 82; el-Mevdudî, Tefhimu'l-Kur'ân, istanbul 1991, III, 327)

  Yüce Allah Eyyûb (as)'in kissasini arzettikten sonra, peygamberlerinden bazilarini anmis ve onlari övmüstür insanlari tevhide çagiran, Allah'in sevgi ve övgülerini kazanan bu peygamberden biri de, Zülkifl (as)'dir Bu konudaki âyetlerin meâli söyledir:

  "Kuvvetli ve basiretli kullariniz ibrahim'i, ishâk'i ve Yâkub'u da an Biz onlari ahiret yurdunu düsünme özelligiyle temizleyip, kendimize halis (kul) yaptik Onlar bizim yanimizda seçkinlerden, hayirlilardandir ismâil'i, Elyesâ'i, Zülkifl'i de an Hepsi de iyilerdendir" (Sad, 38/45, 46, 47, 48)
  Taberî'de yer alan bir rivayete göre Zülkifl (as) sam'da otururdu Oradaki halki Allah'a inanmaya, O'na ibadet etmeye ve dürüst bir sekilde yasamaya çagirdi ve orada vefât etti.


  alıntı
   
Yükleniyor...