İbn-İ Kavvam Kimdir, Kısaca

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 4 Ağu 2012 tarihinde açılan konu


 1. İbn-İ Kavvam Hayatı


  Şafiî mezhebi fıkıh âlimi.


  İsmi, Ebû Bekr bin Kavvâm bin Ali bin Kavvâm bin Mensûr bin el-Hilâlî el-Bâlisîdir. 584 (m. 1188) senesinde Meşhed-i Sıffinda doğdu. Limni şehrine giderek orada ilim öğrendi. İbn-i Kavvâm ismiyle meşhûr oldu. İbn-i Kavvâm, âlim, zâhid, güzel ahlâklı, edebli, vera, takvâ, tevâzu ve haya sahibi bir zât idi. İbn-i Kavvâm, 658 (m. 1260) senesi Receb ayının altısına rastlıyan Pazartesi günü, Halebe yakın olan Alem köyünde vefât etti. O köye defn edildi. Vasıyyeti dolayısıyla on iki sene sonra Kaysun dağına nakil edilip oraya defnedildi. Kabri ziyâret mahallidir. Torunu Muhammed bin Ömer, İbn-i Kavvâmın kerâmetlerini anlatan bir kitap yazdı.

  “Bir gece Hızır aleyhisselâm bana geldi ve; “Kalk yâ Ebâ Bekr! dedi. Kalkıp onu takib ettim. Hızır aleyhisselâm, beni Resûlullah efendimizin ( aleyhisselâm ) huzûruna götürdü. Resûl-i ekremin ( aleyhisselâm ) huzûrunda; Hazreti Ebû Bekr, Hazreti Ömer, Hazreti Osman ve Hazreti Ali (r.anhüm)de vardı.

  Ben selâm verdim. Onlar selâmıma cevap verdiler. Sonra Resûlullah ( aleyhisselâm ) buyurdu ki: “Ey Ebû Bekr bin Kavvâm! Ben de; “Emret yâ Resûlallah! dedim. Buyurdu ki: “Allahü teâlâ seni, velî (dost) kullarından eyledi. Kendi nefsin için neyi istiyorsan onu seç. Allahü teâlâ, o anda beni cevap vermeye muvaffak kıldı ve; “Yâ Resûlallah! Sizin, kendiniz için seçtiğiniz şeyi seçiyorum dedim. O anda şöyle diyen bir ses işittim: “Öyleyse sana dünyâda yiyeceğin gıdadan âhıretin sahibinin elinden (yanî Resûlullahtan) gelenden başka birşey vermeyeceğiz. Resûlullah efendimiz ( aleyhisselâm ) bana; “Ey Ebû Bekr bin kavvâm! Bize namaz, kıldır buyurdu. Resûlullahın, Eshâbının ve birçok evliyânın hazır bulunduğu bir mecliste öne geçmeye korktum. Kendi kendime; “İçinde Resûlullahın bulunduğu bir cemâatin önüne nasıl geçerim diye düşündüm. Resûl-i ekrem ( aleyhisselâm ) buyurdu ki: “Öne geç. Zîrâ senin öne geçmende vilâyet sırrı vardır. Böylece kendisine uyulan bir İmâm olursun. Resûlullah efendimizin(aleyhisselâm) emri üzerine, öne geçip iki rekat namaz kıldırdım, ilk rekatta Fâtihadan sonra Kevser sûresini, ikinci rekatta Fâtihadan sonra İhlâs sûresini okudum.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Oca 2013
Yükleniyor...