İcat Bizim Ama ....

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 26 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Milyar dolarlık icat bizim ama...

  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 6 araştırmacının ürettiği dev icadın pantentici ABD'liler aldıç  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 6 araştırmacı ürettikleri süper sert ve kaygan kaplama ile Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji oscarı olarak adlandırılan R&D 100 ödülünü aldı. Ancak Türkiye’de çok önemli buluşun patentini alamayınca ABD şirketleri kaptı

  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 6 araştırmacının geliştirdiği “Süper sert ve kaygan kaplama” isimli çalışma, ABD’nin teknoloji alanında verdiği “2009 R&D 100 Ödülleri” kapsamında “İnce film” dalında ödüle layık görüldü. Çalışma, İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Ürgen, Prof. Dr. Ali Fuat Çakır, Doç. Dr. Kürşat Kazmanlı, Yrd. Doç. Dr. Özgül Keleş ve ABD’de de Argonne Milli Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdüren Dr. Ali Erdemir ve Dr. Osman Levent Eryılmaz tarafından geliştirildi. Argonne Milli Laboratuvarı’nın 2007 yılında patentini aldığı kaplamanın lisansını Galleon International Co., Brighton, Michigan (ABD) ve Hauzer Technocoating (Hollanda) alarak uygulama çalışmalarına başladı.

  Enerji tasarrufu

  Ödülle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ali Fuat Çakır, ürünün 15 yıllık bir çalışmayla ortaya çıktığını kaydederek, “Bu ürün için yıllarca çalıştık. Tüm dünyayı ilgilendiren bir ürün ve oldukça önemli. Sanayide kullanılan bir makina veya bir otomobilin motoru yıllarca hiç aşınmadan, sorun çıkarmadan çalışabiliyor bu ürünle” dedi.

  Prof. Dr. Mustafa Ürgen ise bazı büyük otomotiv şirketlerinin ürünü kullanama hazır olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Motorlarda ve makinelerde sürtünme sayısını azalttığı için enerji tasarrufu sağlıyor. Ömür boyu aşınmayı önlüyor. ABD’de yılda 13 milyar varil petrol kullanılıyor. Sürtünmeden dolayı kayıp 60 milyar doları buluyor. Bu ürün bu kayıbı yüzde 10’na kadar düşürebilir. Motor ve otomobil firmaları bu kayıbı azaltmak için ürünü kulllanmak istiyorlar.”

  Prof.Ürgen, ürünün patentini neden Türkiye’de alamadıklarını ise şöyle açıkladı: “Türkiye’de 2000 yılından itibaren patent almaya çalıştık ancak 2002 yılına kadar yaptığımız tüm girişimler sonuç vermedi. Biz de 2002 yılında ABD’de Argonne Milli Laboratuvarı’na başvurduk. Onlar bunun bir buluş olduğunu kabul etti. 5 yılda da ürünün patentini kurum adına aldı. Hala bizim adımıza ancak patenti artık onlarda. Ama keşke bu ortak bir patent olabilseydi. Türkiye’deki şartlardan dolayı bu gerçekleşmedi.”

  En prestijli ödül

  R&D 100 Ödülleri son derece prestijli olarak kabul görülüyor. “Halojen lamba”, “faks makinası”, “sıvı kristal ekranları”, “yazıcı”, “sigara bıraktıran bant”, “HD televizyon”, 47 yıldan beri verilen bu ödülü daha önce alan binlerce üründen bazıları.

  Vatan
   
 2. Cevap: İcat Bizim Ama ....

  çok paracısın canım
   
 3. Cevap: İcat Bizim Ama ....

  teşekkürler
   
Yükleniyor...