İçki satılan yerden alış veriş yapılır mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 3 Haz 2013 tarihinde açılan konu

  1. İçki satılan yerden alış veriş yapmak caizmidir?


    Birçok müslüman'ın merak ettiği bir soru içki satan marken ve büfelerden alışverişyapmak doğrumudur bu durumun dini açıdan sakıncası nedir?

    Alış veriş yapmanın unsurlarından ikisi para verip karşılığında ihtiyacınız olan şeyi almak verdiğiniz para helal para olup aldığınız şeyde helal ise burada bir sorun olmamsı gerekiyor aslında.Alışveriş tamamlanmıştır sorun teşkil edecek bir durum yoktur.Huzur verici bir davranış değildir.Mümkünse içiki bulundurmayan satmayan yerlerden alışveriş yapmaya çalışılmalıdır.İnsanlar Yolculuk durumunda mecbur kalınan durumlarda mecburen ihtiyaçlarını içki satan yerlerden almak zorunda kalabilirler.

    Market ve bakkallarda bu düşünceye saygı duyularak ve müslümanların bu düşüncesien bu hassasiyetini ciddiye alarak içki satışı yapılmamaktadır.Gerek içki satan bakkaldan, gerekse kumar oynatan kahvehanelerden satın alınan ve içilen içki haricindeki gıda, temizlik malzemesi gibi şeyler helaldir. Onlara mekruh ve haram demek doğru değildir.Azda olsa bu gibi yerlere alışveriş yaparak mali açıdan yardım etmiş olma durumu söz konusudur.
     
Yükleniyor...