İfrad Haccı Nedir,İfrad Haccı Nasıl Yapılır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Wish tarafından 20 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. İfrad Haccı Ne Zaman Yapılır
  İfrad Haccı İle İlgili Bilgi
  İfrad Haccı Yapanlar Kurban Keser Mi?


  İfrad haccı, umresiz yapılan hacdır. Aynı yılın hac ayları içinde, hacdan önce umre yapmaksızın hac niyetiyle ihrama girilir ve yalnızca hac yapılırsa ifrad haccı yapılmış olur. İfrad haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında veya daha önce ihrama girerken "Allahım! Senin rızan için hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek yalnız hacca niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde hac için ihrama girdikten sonra, artık bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz.

  İfrad haccı yapan kimsenin Mekkeye varınca yapacağı ilk tavaf, Kudüm Tavafı dır. Bunun için "Allahım! Senin rızan için "Kudüm Tavafı" yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet eder. Tıpkı "Tavafın yapılışı" konusunda anlatıldığı şekilde Kudüm tavafını yapar.

  İfrad haccına niyet edenler, hac ihramına girmiş olduklarından dilerlerse, haccın sayini Kudüm tavafının ardından yapabilirler. Bu takdirde Kudüm tavafını yaparken "Iztıba" ve "Remel"(35) yaparlar. Bunlar, artık "Ziyaret tavafı"ndan sonra say yapmazlar.

  İfrad haccı yapanların Hac kurbanı (Şükür hedyi) kesmeleri gerekmez. Ancak arzu ederlerse sırf sevabını elde etmek için nafile olarak kesebilirler.
   
Yükleniyor...