İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri Anlatımlı

'El Becerileri' forumunda EyLüL tarafından 3 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. İğne Oyalı Havlu Kenarı Yapılışı Anlatımlı
  İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı

  Örneğimiz biraz dantel biraz iğne oyası karışımı ama görünüşü harika oldukca güzel Çok rahat yapabileceğiniz bir model sizleri anlatımlı havlu kenarı modelimizle bırakıyoruz bayanlar kolay gelsin...

  Yapılışı
  Dantelimiz hem tığ hem iğne ile dantel ipleri ile yapılan farklı ve güzel bir havlu kenar danteli modelidir. İlk olarak tığ ile küçük motifler örülüp sonra bu motifin üzerine iğne ile yapraklar yapılır. Somra üzerine bir sıra kutucuk, bir sıra dolgu, bir sıra kutucuk örülüp bitiriliyor. İğne oyası yapmayı bilen maharetli bayanlar için değişik bir havlu kenarı örneğidir.
  [​IMG]

  İğne Oyası Havlu Kanarının Yapılısı

  Renkli dantel ipleri ile yapılan havlu kenarımız hem tığ hem iğne ile yapılmaktadır. İlk olarak tığ ile ince bir şerit örüp üzerine iğne ile çiçekleri yapılıyor. En son yine üst kısmına dolgu ve kutucuk geçilerek bitiriliyor. Büyük resim yardımı ile kolayca yapılabilecek güzel bir iğne oyalı kolay havlu kenarı dantelidir.

  [​IMG]
   
 2. Cevap: İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri Anlatımlı

  Anlatımlı iğne oyası örneği,iğne oyası havlu kenarı örneği bayanlar çok güzel görünüyor kolay gelsin bayanlar...

  1. sırada 10-12 zincir çekip bir halka oluşturun. 8 tane kutucuk yapıyoruz. Kutucuk aralarındaki zincirler 3'er tane.
  2. sırada alt sıranın kutucuklarını 4'er birit ile doldurun. dolguları yaparken tığa ipliği bir kez dolayın ( yani normal birit ).
  3. sıra: alttaki sıranın boş kutu kısımlarına 3'er birit ile doldurun. yalnız bu biritleri yaparken ipliği tığa iki kez dolayın (uzun birit). dolgu aralarında 7 zincir çekin.
  4. sıra: boş kutucukları 9 birit ile doldurun bunlar da uzun birit olacak. arada ise 5 zincir çekin.
  tığ ile işimiz bitti. örneğin arka yüzünü çevirip iğne oyasına başlayın. iğne ile ortalama her biritin başına batarak basit ilmekler atın. piramit gibi yapın.
  en üst sırayı da renkli ip yada sim iple geçin.
  en sonunda motifin ortasına renkli yada simli iple biritlerin üzerine gelecek şekilde biritle dolgu yapın. biritler 4 veya 5 tane olabilir( ipin kalınlığına göre ). 3 ila 4 zincir çekip diğerine geçin. bu şekilde tamamlayın.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...