İHH Başkanı Önce Bunun Hesabını Vermeli

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Pardus tarafından 24 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  İHH BAŞKANI ÖNCE BUNUN HESABINI VERMELİ

  Türkiye Onu Mavi Marmara Gemisine İsrailin yaptığı baskınla tanıdı.
  Türkiyenin günlerce tartıştığı meselenin birinci aktörü oydu.
  İHH Başkanı Bülent Yıldırım...
  Yıldırım olay sonrasında İsrailli sorgucuların kendisine “MOSSAD ajanı gazeteciler in listesini verdiğini söyledi. Herkes “İHH Başkanına İsrailli yetkililer neden böyle bir liste versin, bu ne yakınlık sorgulamasına girişince geri adım attı.
  “Yanlış anlaşıldım diyerek vazgeçti...

  Ancak biz size Bülent Yıldırım ile İslamcı camiada çok konuşulan bir iddiayı gündeme getirelim.

  CAHAR DUDAYEV

  Cahar Dudayev, Sovyetler Birliğinin yıkılmasının ardından Ekim 1991de yapılan seçimlerde Çeçenistan Cumhurbaşkanı seçildi. Çeçenistan, Dudayev önderliğinde bağımsızlığını da ilan ediyordu. Ancak Rusya bu kararı tanımıyordu. 1991 ile 1994 arasında iki yönetim arasında itişme yaşandı.
  1994 Aralık ayında ise Rusya Çeçenistana büyük bir askeri operasyon gerçekleştirdi. Boris Yeltsin, hızla çözülen Rusyada yeniden güçlü bir iktidar arayışına girmişti. Çeçenistanda otorite sağlayarak hem Rusyanın diğer özerk bölgelerine mesaj veriyor hem de Çeçenistandan geçen Bakü petrol boru hattını kontol altına almak istiyordu.
  Dudayev, operasyonun başlamasının ardından Başkanlık Sarayını terk etti. Eski bir Kızılordu generali olan Dudayev direnişe başladı. 20 Ocak 1995de Başkanlık Sarayına Rusya bayrağı çekilirken direniş devam ediyordu. Çatışmalar kısa sürede tüm Çeçenistana yayıldı.
  Bu tarihlerde Rusya ile ABD arasında Clinton ve Yeltsin öncülüğünde yeni bir uzlaşma arayışı başladı. Rusyanın Batıya açılışı Yeltsin öncülüğünde gerçekleşecekti. Bunun için Batının da Yeltsine bir iktidar hediye etmesi gerekiyordu. Elbette iktidarın yolu Çeçen direnişinin bitirilmesinden geçiyordu.

  İHHNIN KURULUŞU
  O yıllarda Türkiyede bulunan İslamcı hareket Çeçenistana büyük ilgi duyuyordu. Milli Görüş saflarından Çeçenistana savaşmaya gidenler dahi vardı. Bosnanın ardından yeni bir cihad ruhu oluşmuştu.
  Bosnada bir araya gelen İslamcı kesim, Çeçenistan ile başlayan süreçte 1995te artık kendilerini kurumsallaştırmaya karar verdiler. 1995te İHHyı kurdular. İHH, bir yardım örgütü gibi değil adeta bir siyasi parti gibi çalışıyordu. İslamcı kesimin olduğu her yere koşuyordu.
  İHHnın kuruluşunu gerçekleştirenler, bir tür sol-İslam romantizmini benimsemişlerdi. pek çoğu şeriat düzenini savunmalarına rağmen, neoliberalizme de eleştiride bulunuyorlardı.

  DUDAYEV NASIL ÖLDÜ
  Peki Dudayev nasıl öldü?
  Başka bir şekilde Çeçen direnişi nasıl bastırıldı?
  ABDden, Çeçen hareketine sempatiyle bakan Türkiyeye o yıllarda bir uydu telefonu geldi. Bu uydu telefonu Dudayeve güvendiği Türkiyeli isimler tarafından hediye edildi. Dudayev görüşmelerini bu telefonla yapıyordu.
  20 Nisan günü Yeltsin ile Clinton Çeçenistan gündemli bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmenin ertesi günü, 21 Nisan 1996da, ABD, Rusyaya Dudayevin kullandığı uydu telefonundan koordinatlarını verdi. Birkaç dakika içinde Rusya, Dudayevin bulunduğu noktayı bombaladı. Dudayev, bu bombalamada hayatını kaybetti. Kısa süre sonra ise Çeçen direnişi bitirildi. Suikastten birkaç ay sonra Rusya ile yeni Çeçen yönetimi uzlaştı.

  DEVAMI>>>
   
 2. Cevap: İHH Başkanı Önce Bunun Hesabını Vermeli

  Bu konular derin konular bence forumada yakışmıyor.
   
Yükleniyor...