İki Rekatta bir selam verilerek teravihin cemaatle kılınışı

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 20 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Teravih namazı Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınır. Yirmi rekattir. Teravih namazı her iki rekatın sonunda selam verilerek kılınabilir. Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

  Namaz kıldıracak imam: " Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum " diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

  İmam'ın arkasında kılan cemaat da " Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama " diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra " Allahü Ekber " diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

  Bundan sonra imam ve cemaat gizlice " Sübhâneke duası " okur. Sübhaneke'nin okunması bitince (cemaat ayakta başka bir şey okumaz), imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur.

  Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek'ata kalkılır. Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur. Bu oturuşta imam ve cemaat " Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ile Rabbenâ " dualarını okuyarak selâm verirler.

  Böylece iki rek'at kılınmış olur. Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır. Bundan sonra üç rek'atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.
   
Yükleniyor...