İlaçların Zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 28 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. İlaçların Zararları Nelerdir?
  İlaçların Zararları Neler?


  İlaçların Zararları

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin, alerjik reaksiyonlar sonucu ölüme neden olabildiklerini söyledi.

  Prof. Dr. Tekol, Türkiye'de bilinçsiz ilaç kullanımının yaygın olduğunu, bunların başında da antibiyotiklerin geldiğini ifade ederek ''Enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı hastalıklar) tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlardan olan antibiyotiklerin büyük bir çoğunluğu bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu nedenle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılmasının hiçbir yararı olmaz. Bu bakımdan grip ve soğuk algınlığı olan insanların iyileşme düşüncesiyle antibiyotik kullanması son derece yanlıştır. Bu kullanımın kişilere vereceği muhtemel zararlar yanında sık kullanılması bakterilerde bunlara karşı direnç oluşmasına da neden olur'' dedi.

  Tekol, bu nedenle halk arasında yaygın olan komşu tavsiyesiyle antibiyotik kullanımından vazgeçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ''Öncelikle doktor tarafından hastalığın teşhisi konmalıdır. Antibiyotiklerin verdiği zararlardan bir bölümü de alerjiktir. Örneğin penisilin enjeksiyonunu takiben ölümler olabilmektedir'' şeklinde konuştu.

  Alıntıdır
   
Yükleniyor...